Софийската градска прокуратура (СГП) се самосезира по разпространена в медиите информация, свързана с газопровода „Турски поток“.

От държавното обвинение информират на сайта си, че става дума за твърдения за нарушения, свързани с избора на изпълнител и ускореното изграждане на газопровода „Турски поток“ през България, нерегламентирано договаряне между подизпълнители и възложители за заобикаляне на Закона за обществените поръчки и обсъждането на забранени от закона схеми като наемане на кандидат за изпълнител като подизпълнител на част от проекта.

Наблюдаващият прокурор, избран на принципа на случайния подбор, следва да предприеме действия по своя преценка, съобразно правомощията си по Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, информират от прокуратурата.

Преди няколко дни неправителствената организация "Антикорупционнен фонд" (АКФ) писа за необявена в България среща, на която "българската, руската и арабската страна" са обсъждали конкретна поредица от действия и времева рамка за изпълнението им с цел бързо да се бъде построен "Турски поток" през България. Тя е станала на 1 юли 2019 г. в Истанбул и е открита в отворената от хакери поща на руския политик Александър Бабаков, санкциониран няколко пъти от 2014 г. насам заради руската агресия в Украйна.


От АКФ припомнят, че проектът беше наричан “Балкански поток” (най-вече от тогавашния премиер Бойко Борисов - б.ред) и беше представян като разширение на газопреносната мрежа на България.

Големият въпрос каква е истинската договорка на върха за този проект между тогавашния премиер Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин, в чието изпълнение се правят подобни тайни договорки, остава в пълна сила, посочват от АКФ. Според авторите на разследването за тайно договаряне между подизпълнители и възложители за заобикаляне на Закона за обществените поръчки има специален текст с наказателна отговорност, още повече че става дума за преговори точно с участника, който в края на краищата изпълни проекта - консорциума "Аркад".