„Има такъв народ” няма нито да участва, нито да подкрепя кабинет на ГЕРБ с първи мандат“.

Това обяви късно снощи във Facebook профила си лидерът на партията Слави Трифонов. В поста си той обясни и причините за това решение.

"Миналата седмица обещах „Има такъв народ” да постъпи отговорно и да подкрепи експертен кабинет, защото пред България има съвсем реални проблеми, които трябва да бъдат разрешени. Повтарям - експертен кабинет, без партийни лидери", припомня Трифонов.

Той информира, че никой не е провел разговор "по същество" с неговата партия.

"Никой. Не беше проведен нито един разговор. Нито един. Нито за състава на кабинета. Нито за структурата. Нито за експертизата на хората в него. Нищо. Нищичко.

Това означава само едно. Че готвеният кабинет с първия мандат не е експертен. Какъв е, аз не знам. Но не е експертен. Ние не сме обещавали и няма да дадем подкрепа по принцип.

Затова „Има такъв народ” няма нито да участва, нито да подкрепя кабинет на ГЕРБ с първи мандат", коментира Трифонов.

"Продължавам да смятам, че страната се нуждае от редовно правителство и продължавам да смятам, че то трябва да е от експерти и да има широка подкрепа.

Остават още два мандата. Дано там партиите загърбят своите тяснопартийни интереси и да надделее интересът на България", заявява още той.

Днес (22 май) в 15 ч. номинираната за премиер от ГЕРБ-СДС Мария Габриел трябва да отиде в президентството, за да върне първия проучвателен мандат.

Кандидатът на ГЕРБ-СДС за премиер получи от държавния глава папката с първия проучвателен мандат на 15 май.

На 11 май тя представи пред ДПС, „БСП за България“ и „Има такъв народ“ приоритетите на правителство на трите „А“ - Амбиция, Авторитет, Ангажимент, припомня БТА.

Още в същия ден, след заседание на Изпълнителното бюро на партията и ръководството на ПГ на "БСП за България", Корнелия Нинова обяви, че спират разговорите с ГЕРБ-СДС за съставяне на кабинет с първия мандат.

На пленума на партията в събота беше препотвърдено решението да се гласува „против“ кабинета „Габриел“, а при покана за втори и трети мандат, социалистите да се включат в разговорите.

Полагаме усилия да има изход от политическата криза в България, защото без изход от политическата криза няма как да решаваме проблемите на хората и на държавата, а има множество кризи в страната. Това каза пред журналисти в парламента председателят на парламентарната група на ДПС Мустафа Карадайъ.

„Възраждане“ още от самото начало заяви, че ще подкрепи само кабинет, излъчен от тяхната политическа сила.

В началото на миналата седмица след заседание на коалиционния съвет на "Продължаваме промяната - Демократична България" на националните ръководства на отделните формации в обединението и на парламентарна група бе потвърдена позицията да не бъде подкрепено правителство, предложено с първия мандат.

ДПС ще подкрепи първия мандат, Борисов допуска Конституционно правителствоПромяната в Конституцията изисква поне 160 гласа, заяви лидерът на ГЕРБ-СДС

Миналия петък и Бойко Борисов, и Христо Иванов заговориха за „конституционно правителство“.

Лидерът на ГЕРБ за пореден път предупреди, че, ако няма кабинет с първия мандат, няма да има и бюджет. Бюджет се работи от мнозинства, които трябва да носят отговорност за него, убеден е Борисов. Толкова много проблеми има в момента, които стоят заложници на това да се правят някакви политически игрички, от първия ден говоря за отговорност на всички партии, подчерта той.

Съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов се обяви за кабинет на конституционната реформа с втория мандат ( в случая на „Продължаваме промяната - Демократична България").

Конституционно правителство не значи нищо - поне на мен, а и на правото не говори нищо, коментира в събота пред журналисти лидерът на БСП Корнелия Нинова след заседанието на Националния съвет на партията.

Министерският съвет запазва структурата си при кабинет на Мария ГабриелИмената на министрите ще бъдат обявени в понеделник

Според чл. 99. от Конституцията, когато в 7-дневен срок кандидатът за министър-председател на първата политическа сила не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател.

Ако и в този случай не бъде предложен състав на правителство, държавният глава в срока по предходната алинея възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за премиер, припомня БТА.