С промяната на валидните към декември 2006 г. договори с „Газпром” за доставка и транзит на природен газ правителството защити националния интерес.

Тя гарантира тези доставки за трети страни в дългосрочен план – до 2030 г., с което се осигурява предвидимост на икономическата среда и конкурентноспособност на икономиката ни. Това каза министър-председателят Сергей Станишев, в отговор на депутатите Иван Костов и Асен Агов, във рамките на парламентарния контрол, цитиран от пресцентъра на Министерски съвет.

Други държави, подписали дългосрочни договори с Русия за доставка на природен газ, са Франция, Германия, Полша, Холандия, Чехия, Италия, Унгария, Австрия и Финландия.

Премиерът подчерта, че България подкрепя изграждането на газопровода „Набуко”, но дотогава страната ни трябва да има сигурност в доставките на нефт и газ. В този смисъл, каза той, ние не трябва да мислим краткосрочно, в рамките на този мандат, за да сме спокойни и популярни. Ние мислим за дългосрочната сигурност на страната от гледна точка на енергийните доставки.

Министър-председателят изтъкна, че е много трудно, при новите договорни условия, страната ни да бъде обект на политически и икономически натиск. Като основни слабости в досегашния договор, той определи наличието на клаузи, позволяващи на руската страна да предявява претенции за милиарди долари неустойки за недоставените количества от около четири и половина милиарда кубически метра годишно, както и наличието на нетърговския елемент – бартер.

Именно този непазарен елемент позволяваше на руската страна непрекъснато да използва и политически аргументи в този привидно търговски спор, каза в заключение Сергей Станишев.