Обща валута на БРИКС? Някога – може би, но не сега
В сряда президентът на Бразилия призова страните от БРИКС да създадат обща валута за търговия и инвестиции помежду си, за да намалят уязвимостта си от колебанията на обменния курс на долара.
Луис Инасио Лула да Силва направи това предложение на срещата на върха на БРИКС в Йоханесбург, припомня Reuters, като обаче акцентира, че длъжностни лица и икономисти вече изтъкват трудностите, свързани с подобен проект, предвид икономическите, политическите и географските различия между Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
Защо Лула иска да има валута на БРИКС?
Президентът на Бразилия не смята, че държавите, които не използват долара, трябва да бъдат принуждавани да търгуват в тази валута, и също така се застъпва за обща валута в блока на южноамериканските държави, известен като Mercosur.
Според него валутата на БРИКС "увеличава възможностите ни за разплащане и намалява уязвимостта ни".
Какво мислят другите лидери в блока?
Представители на Южна Африка заявяват, че валутата на БРИКС не е включена в дневния ред на срещата на върха.
През юли външният министър на Индия пък коментира, че "няма идея за валута на БРИКС". Нейният външен министър заявява преди заминаването си за срещата на върха тази седмица в ЮАР, че ще бъде обсъдено стимулирането на търговията в национални валути.
Руският президент Владимир Путин предварително изрази надежда, че на срещата, на която той присъства чрез видеовръзка заради международната заповед за неговия арест, ще се обсъди преминаването на търговията между страните членки от долара към национални валути.
Китай все още не е коментирал тази идея. На срещата на върха президентът Си Дзинпин говори за насърчаване на "реформата на международната финансова и парична система".
Какви са основните предизвикателства
Изграждането на валута на БРИКС ще бъде "политически проект", заявява през юли управителят на централната банка на Южна Африка Лесетия Кганяго пред местна радиостанция.
"Ако искате това, ще трябва да постигнете банков съюз, ще трябва да постигнете фискален съюз, ще трябва да постигнете макроикономическа конвергенция", казва Кганяго. "Важното е, че се нуждаете от дисциплиниращ механизъм за страните. Освен това ще им е необходима обща централна банка. Къде ще бъде разположена тя?"
Търговските дисбаланси също са проблем, пише Херберт Пьониш, старши научен сътрудник в Zhejiang University, в блог за мозъчния тръст OMFIF. "Всички страни членки на БРИКС имат Китай за свой основен търговски партньор и малко търговия помежду си".
Проблем за американския долар?
Лидерите на страните от БРИКС заявяват, че искат да използват повече националните си валути вместо долара, който се засили рязко миналата година, след като Федералният резерв повиши лихвените проценти, а Русия нахлу в Украйна. Това оскъпи дълга в долари и много вносни стоки.
Наложеното със санкции изключване на Русия от световните финансови системи миналата година също подхрани спекулациите, че незападните съюзници ще се откажат от долара.
"Обективният, необратим процес на дедоларизация на нашите икономически връзки набира скорост", заявява и Путин.
Делът на зелената валута в официалните валутни резерви спада до 20-годишно дъно от 58% през последното тримесечие на 2022 г. и 47%, когато се коригира с промените във валутните курсове, според данни на Международния валутен фонд.
Въпреки това доларът все още доминира в световната търговия. Той е от едната страна на почти 90% от световните валутни трансакции, според данни на Банката за международни разплащания.
Дедоларизацията би изисквала безброй износители и вносители, както и кредитополучатели, заемодатели и търговци на валута по целия свят, да вземат самостоятелно решение да използват други валути, което засега е по-скоро в сферата на фантастичното, пише в заключение Reuters.