Поскъпването на еврото - поредното предизвикателство за ЕЦБ
Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард има ново предизвикателство, за което да се притеснява, освен за отслабващото икономическо възстановяване и понижението на инфлацията – поскъпваща валута.
Еврото скочи с 12% само за пет месеца от началото на блокадите около коронавируса, поскъпвайки до над 1.20 спрямо долара за първи път от повече от две години.
Инвеститори твърдят, че тази тенденция ще продължи, а двама ръководители в ЕЦБ признаха, че това ги безпокои, пише Bloomberg.
“Обменният курс евро-долар е важен,” заяви главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн вчера, което доведе до ограничаване на ръста на еврото. “Ако има сили, които движат курса евро-долар, това се включва в нашите световни и европейски прогнози, а оттам и в нашата парична политика.”
Поскъпването на еврото е само една част от по-общата картина за слабия долар, която обезцени щатската валута до най-ниското му ниво спрямо другите основни валути от повече от две години.
Еврозоната обаче е особено уязвима заради това, че разчита в значителна степен на износа и заради дългогодишната ниска инфлация.
По-скъпата валута намалява конкурентоспособността на износа и потиска ръста на цените, като прави вноса по-евтин. Бързото поскъпване често беше причина бившият президент на ЕЦБ Марио Драги да изразява опасения, че това би отслабило икономиката.
Сега неговата наследничка ще трябва да реши дали иска да прилага сходна тактика. Това може да се случаи на прескоференцията й след следващата среща на ЕЦБ на 10 септември, когато Лагард ще разполага и с обновени икономически прогнози.
Червена линия
“Нивото от 1.20 спрямо долара е нещо като червена линия за еврото,” казва Катарина Утермьол, старши икономист в Allianz SE.
“В момента ЕЦБ няма много какво да направи, освен да се опита да обезцени еврото с приказки, изтъквайки продължаващата икономическа несигурност, докато в същото време остави вратата отворена за допълнително увеличаване на изкупуванията на активи по-късно през годината.”
Сериозността на настоящата ситуация пролича и вчера, когато най-новите данни показаха, че инфлацията в еврозоната е отрицателна за първи път от четири години.
Износителите обаче все още не усещат отрицателния ефект от обменния курс, но това е така, защото имат много по-належащ проблем в лицето на световна рецесия.
“Скъпото евро очевидно е допълнително бреме за износителите, но това, което е много по-важно, е, че търсенето в световен мащаб е доста ниско като цяло,” казва Олаф Вортман, икономист в германската индустриална асоциация VDMA.
Членът на изпълнителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел, която отговаря за пазарните операции, обяви тази седмица, че ръководителите следят развитието на валутните пазари, макар че тя гледа до известна степен благосклонно на това какво биха могли да означават.
Поевтиняването на долара може отчасти да се разглежда като признак, че доверието в световен мащаб се завръща, защото това отразява обрат на по-ранната тенденция “на приток на средства към активите убежища” в САЩ, когато инвеститори се обърнаха към държавния дълг като нискорисков дом за своите пари, казва тя.
Неясен ефект
Според Шнабел ефектът от обменния курс върху инфлацията е неясен. Това мнение се подкрепя и от проучване на ЕЦБ, което показва, че пренасянето на валутните движения към цените е намаляло в последните десетилетия.
Въпреки това централната банка изпитваше затруднения с постигането на таргета си за инфлация от малко под 2% доста преди пандемията, така че дори вероятността от още по-голям натиск надолу ще обезпокои някои ръководители.
“Когато имате силно евро и пазарни очаквания, че валутата ще продължи да поскъпва, има вероятност прогнозите за инфлацията да бъдат ревизирани надолу,” казва Карстен Бжески, икономист в ING в Германия.
“Това е моментът, в който ЕЦБ ще трябва да решава, както го правеше в предишните години, дали трябва да положи повече усилия.”
Поскъпването на еврото може да продължи. Според изчисления на Bloomberg вероятността валутата да поскъпне до над 1.25 спрямо долара в следващите три месеца е сходна с тази да падне под 1.15.
“Мощта на еврото изглежда пресилена, но трябва да уважаваме инерцията и положителните нагласи на пазара за момента,” казва Рос Хъчинсън, инвестиционен директор в Aberdeen Standard Investments. “Не можем да изключим вероятността от допълнително поскъпване.”