Банковият сектор у нас в момента е в много добра кондиция, в резултат на правеното през последните години. Можем да кажем, че той е готов, особено ако говорим в хоризонт от 3 до 6 месеца, за настоящата криза.

Това заяви в интервю за Нова телевизия гуверньорът на Българската народна банка Димитър Радев.

Вложителите трябва да знаят, че парите им са на сигурно място, а кредитополучателите могат да разчитат на разсрочване на вноски и лихви.

"Свидетели сме на здравна криза, която прераства в икономическа. В тази ситуация думите имат голямо значение, по-важни са действията", добави той.

"Нашият банков сектор през последните години премина през мащабни проверки, които включваха също така оценка на качеството на техните активи”, обясни Димитър Радев.

"Ако прогнозата продължи повече от три или шест месеца, въпреки индикациите, никой не може да предвиди как ще се развие кризата и колко дълго ще продължи. Това, което правим в Българската народна банка, е да разработваме различни сценарии за възможно развитие и да оценяваме техния възможен ефект върху банковата система.

Твърде рано е да се спекулира с числа на този етап, аз се надявам, че в рамките на три месеца картината ще бъде по-ясна", обясни той.

Радев сподели, че се работи по три пакета от мерки, които да гарантират безпроблемното функциониране на паричния режим на страната и свързаната с това инфраструктура.

"Това, което ще стане, е, че в рамките на два до три дни, вероятно до сряда, европейският банков орган ще обяви насоки и критерии, по които да се прилагат тези допълнителни мерки. В основата на тези мерки стои въвеждането на целенасочен и временен мораториум, с който се отлагат или спират плащания по банкови кредити.

Или казано по-простичко - отсрочване на плащането по банкови кредити", добави той.

"Те трябва да говорят с банките и това е именно целта на регулаторните мерки, които предлага БНБ. Да се даде допълнителна гъвкавост, допълнителни възможности на търговските банки, така, че с този индивидуален подход към техните клиенти, те да не изпадат в по-тежко положение от гледна точка на капиталова адекватност и управление на кредитния риск ", каза още директорът на БНБ.