С рекордните 2 трилиона долара са се увеличили депозитните сметки в щатските банки, след като коронавирусът за първи път навлезе в страната, става ясно от данни на федералната служба за гарантиране на депозитите, пише CNBC.

Потокът на парите към банките е без прецедент до момента в историята, като само през април депозитите отчитат нарастване от 865 млрд. долара, което е повече от предходния рекорд, при това за цяла година.

Ръстът е на фона на стимулите, предоставени от щатското правителство, което отпусна помощи за стотици милиарди долари на малкия бизнес, както и чекове и помощи за безработица на физическите лица.

Федералният резерв също така полага усилия и за подкрепа на финансовите пазари, като една от програмите включва изкупуването на неограничено количество облигации.

Несигурността, надвиснала над САЩ поради пандемията от коронавирус, принуди всички – от домакинства до бизнеси, да спестяват пари.

Повече от 2/3 от спестяванията в този период бяха насочени към 25-те най-големи институции в страната, сочат данни на федералната служба за гарантиране на депозитите.

Най-силен ръст на новопривлечените депозити обаче се отчита в JPMorgan Chase, Bank of America и Citigroup, които са най-големите щатски банки по размер на активите.

ФЕД: Преждевременното рестартиране може да удари икономика на САЩОчаква се второто тримесечие да бъде

Една от основните причини за това е, че големите банки обслужиха и най-голяма част от правителствените програми за подпомагане на бизнеса.

Оставането на хората по домовете им ги принуди да свият потреблението си, а спестените пари бяха насочени към банките. Само през април беше отчетен ръст от 10.5% на личните доходи, както и 33% ръст на спестяванията, благодарение на чековете от 1200 долара за възрастен и 500 долара за дете, които правителството изпрати на американските граждани.

Главният изпълнителен директор на Bank of America Браян Мойнихан каза пред CNCB преди месец, че сметките с под 5000 долара преди пандемията днес имат със средните 40% повече пари.

Пазарните наблюдатели обаче са на мнение, че е възможно банките да намалят лихвите по депозитите в следващите седмици и месеци, тъй като те „нямат нужда от парите ни в момента“.