Азиатските акции поскъпнаха днес, доближавайки се до достигнатите наскоро върхове, след като китайските пазари записаха ръст, докато инвеститорите изчакваха да видят дали разпродажбите при по-дългосрочните щатски държавни облигации ще продължат и дали това ще отнеме част от натиска върху долара.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.5%, до 565.74, приближавайки се до върха от 574.52 пункта от януари.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 оглави ръста с повишение от 2.0%, след като централната банка на страната предостави още средносрочни заеми на финансовата система.

Японският Nikkei се понижи с 0.6% - след докоснатия шестмесечен връх в петък, след като страната отчете най-големия си икономически спад през второто тримесечие.

E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 днес поскъпват с 0.39%, доближавайки се до рекордно високото ниво на затваряне от 3 386.15.

Отчетният сезон за второто тримесечие в САЩ приключва с резултатите на големите компании за търговия на дребно тази седмица, като сред тях са Walmart Inc, Home Depot Inc и Kohls Corp.

Инвеститорите ще следят и случващото на политическата сцена, тъй като конвенцията на Демократическата партия в САЩ стартира изборния сезон през 2020 г.

Отношенията между САЩ и Китай също остават на фокус, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в събота, че може да окаже натиск върху още китайски компании, като технологичния гигант Alibaba, след обявената вече забрана на TikTok.

Доставките на щатски петрол за Китай ще нараснат рязко в идните седмици, след като двете водещи световни икономики се подготвят да преразгледат търговското си споразумение от януари.

Новината, че насроченото преразглеждане на първата фаза от споразумението през уикенда е отложено за неопределен период от време не предизвика особено голяма реакция.

С особен интерес ще се очаква протоколът от последната среща на Федералния резерв на САЩ. Има сериозни спекулации, че Фед ще промени таргета си за средната инфлация до над 2%.

Това, в комбинация с огромното предлагане на дълг, предизвика рязко увеличение на доходността на по-дългосрочните щатски държавни облигации през миналата седмица. Доходността по 30-годишните книжа нарасна с 21 базисни пункта.

Това даде на долара глътка въздух, след като седмици наред щатската валута поевтиняваше. Днес доларовият индекс отчита лек спад до 93.035, като все още се намира много близо до достигнатото наскоро дъно от 92.521.

Еврото спря устрема си в края на миналата седмица, след като срещна съпротива при 1.1915. Въпреки това европейската валута приключи седмицата с повишение от 0.5% и за последно запазваше позиции при 1.1856.

Еврото записа ръст и спрямо йената, поскъпвайки до най-високото си ниво от април 2019 г. Йената поевтиня спрямо повечето основни валути миналата седмица, като доларът се задържаше близо до нивото от 106.59 днес.

При суровините, златото поевтиня с 0.4%, до 1 935 долара за тройунция, след като скокът при лихвите по щатските държавни облигации свали цената на метала с 4.5% през миналата седмица и златото записа най-лошата си седмица от март.

Цените на петрола нарастват вследствие на надеждите относно търсенето от страна на Китай.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 33 цента, до 45.13 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол бележат повишение от 39 цента до 42.40 долара за барел.