Азиатските акции поскъпват днес, след като по-слабите от очакваните данни за заетостта в частния сектор в САЩ засилиха вероятността Федералният резерв да не подхожда толкова агресивно по отношение на затягането на паричната си политика в идните месеци.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.45% след силното представяне на Уолстрийт вчера.

Японският Nikkei отчиташе повишение от 0.96%, а южнокорейският KOSPI нарасна с 0.77%. Австралийският основен индекс отчиташе ръст от 0.81%.

Вчера технологичните акции оглавиха ръста на Уолстрийт, повишавайки индекса S&P500 с 1.84%, Nasdaq Composite с 2.68% и Dow Jones Industrial Average с 1.29%.

Изнесените вчера данни от ADP показаха, че заетостта в частния сектор е нараствала с по-бавни темпове от очакваното през миналия месец.

Лекторите на Шумът на парите 2022: Никола ЯнковКак да инвестираме парите си в условия на висока инфлация и на прага на евентуална рецесия?

Инвеститорите очакват по-късно днес данните за неселскостопанската заетост в САЩ на Министерството на труда за потвърждение за забавянето на ръста в заетостта, което би могло да убеди Фед да забави темповете на повишение на лихвите до края на годината.

Икономистите очакват щатската икономика да е създала около 325 000 нови работни места през миналия месец и прогнозират, че нивото на безработицата се е понижило до 3.5%.

Инфлацията остава най-голямото притеснения за Фед и за централните банки по света. Ръководители в централната банка на САЩ са заявявали, че лихвите вероятно ще продължат да се повишават агресивно, докато инфлацията не отслабне.

Пазарите очакват повишения от по 50 базисни пункта през юни и юли, но доларът се колебае тази седмица заради несигурността около това какво ще се случи след това.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други валути, отчиташе понижение от 0.039% до 101.71.

Йената остава под натиск заради суперниските лихви в Япония и за последно се търгуваше без промяна спрямо долара на ниво от 129.80, след като поевтиня с 2% спрямо щатската валута тази седмица.

Слаб ръст на заетостта в частния сектор в САЩ през майДребният бизнес е понесъл най-голям удар през миналия месец

Доходността по щатските държавни облигации се представяше разнопосочно преди очакваните данни за неселскостопанската заетост.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации беше на ниво от 2.9168%, докато тази по 2-годишните книжа, която е по-чувствителна на очакванията относно лихвите в САЩ, отчита понижение до 2.6438%.

Цените на петрола се повишиха, след като щатските запаси на суровината намаляха на фона на голямото търсене, въпреки че страните производителки на петрол от групата OPEC+ се договориха да увеличат производството.

Фючърсите на брента поскъпват с 0.09% до 117.72 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) се търгуваха на ниво от 116.94 долара за барел.