Бичият пазар създаде милиони дей трейдъри. Сега им предстоят трудни времена
В началото на 2021 г. - в разгара на еуфорията на спекулативния борсов пазар, двама дейтрейдъри придобиха популярност в приложението TikTok с видео, в което обясняват печелившата си стратегия.
"Виждам, че дадена акция поскъпва и купувам. След това просто я следя, докато спре да поскъпва и продавам," казва потребителят, известен като Чад. "Правя го отново и отново и всичко това плаща разходите за целия ни начин на живот."
Да, Чад е открил този тип търговия, която следва инерцията на пазара и тя изглежда се получава добре при него. Подобно на милионите хора, които се захванаха с дейтрейдинг по време на пандемията, Чад се носи на гребена на вълната на вълнуващ бичи пазар, който се облагодетелства от супер евтините пари от Федералния резерв, пише CNN Business.
За начинаещите е трудно да сбъркат. Избирате си акция - която и да е, и гледате как поскъпва. Сега, разбира се, това радостно пътуване приключва също толкова светкавично колкото и започна.
Какво се случва? Ако използваме метафора от "Игра на тронове": На пазара е пренаселено с летни бебета, а зимата определено идва.
"Оказва се, че да инвестираш е трудно, когато кранчето на безплатните пари е спряно," пише потребител във форума WallStreetBets в Reddit, който придружава коментара си със снимка на пазарите, която показва червено море.
За трейдърите, които познават единствено тръпката на бичия пазар, 2022 г. донесе суров обрат. На страницата WallStreetBets, която беше епицентър на манията по така наречените „мийм“ акции през 2021 г., настроението определено не е като за купон. Въодушевените постове са замененени с такива на миймове за бездънни загуби.
На Уолстрийт също не цари особено веселие. В петък S&P 500 навлезе в мечи пазар, но в крайна сметка излезе от тази негативна територия преди края на сесията. Междувременно, Dow Jones записа спад в осма поредна седмица, което е най-дългата губеща серия за индекса от близо век.
Има признаци, че обратът на пазарите отблъсква дребните инвеститори. Приложението Robinhood, което беше с основна роля в бума при непрофесионалните инвеститори през последни две години, отчита 10% спад на активните месечни потребители до 15.9 милиона през първото тримесечие на годината.
Въпреки това, Уолстрийт научи по трудния начин по време на поскъпването на книжата на GameStop какво може да се случи, ако пренебрегваш силата на търгуващите през Robinhood. За онези, които си свалят приложението в търсене на малко тръпка в едни трудни времена, сега е страхотен период да не се отказват, да гледат и да се учат.
"Мисля, че трейдърите на дребно няма да ходят никъде," казва пред CNN Business Крейг Ерлам, старши пазарен анализатор в Oanda. "Никога преди не е било толкова лесно да се търгува на финансовите пазари. Някои ще се откажат, естествено, но мисля, че има мнозина, които няма да го направят. Това, в крайна сметка, са много интересни времена на пазарите."