Еврото регистрира значително повишение спрямо долара в първия ден на новата седмица, доближавайки отново историческия си максимум, постигнат в края на миналата година.

Поскъпването на единната валута до голяма степен се предопределя от очакванията за по-нататъшна агресивна политика на Фед за намаляване на лихвите, в усилията на резерва най-голямата световна икономика да не изпадне в рецесия.

Моментно еврото се повиши спрямо долара до най-висока стойност от 1.4881 долара, преди да се върне на нива от около 1.4866 долара, на фона на нивото й на затваряне при 1.4785 долара в петък.

Нарастват и очакванията на инвеститори и анализатори, че в най-скоро време еврото ще премине за пръв път в историята си психологическото ниво при 1.5 долара за евро.

Ръст спрямо щатската валута регистрираха и останалите основни такива, като британският паунд поскъпна до 1.9613 долара, в сравнение с нивата му на затваряне от 1.9573 долара в края на миналата седмица.

В края на изминалата седмица председателят на резерва - Бен Бернанке заяви, че резервът е готов за по-нататъшна агресивна политика на намаляване на лихвите в САЩ, за да се "застрахова" срещу евентуално изпадане на щатската икономика в рецесия.

През изминалата седмица английската банка запази нивото на лихвите непроменено, но инвеститорите очакват ново тяхно намаляване на следващото й заседание през февруари.

Подобно запазване на лихвите предприеха и от европейската централна банка през изминалата седмица.