Йената поевтиня за втори пореден ден заради очакванията, че страните от Г-20 ще подкрепят усилията на японската централна банка в целта й да се достигне инфлация в рамките на 2%.

Руският финансов министър заяви, че страните от Г-20 най-вероятно няма да настояват за прекратяване на монетарните стимули от страна на Япония.

Доларът поскъпна спрямо всички основни валути преди данните за първоначалните молби за помощи за безработица, които най-вероятно ще покажат подобрение в пазара на труда.

Еврото поскъпна към шестседмичен връх спрямо йената, след като гръцките законодатели одобриха мерките за съкращения на разходите, което отваря пътя към следващия транш от помощи за страната.

„Очакваме йената да поевтинее още“, коментира Кенго Сузуки, валутен стратег в Mizuho Securities Co., цитиран от Bloomberg.

“Пазарът ще очаква допълнителни стимули, веднъж убеден, че централната банка не е в състояние да постигне своята цел за инфлацията“, допълва още специалистът.

През април централната банка на Япония увеличи близо два пъти програмата си за обратно изкупуване на облигации до над 7 трлн. йени на месец (70 млрд. долара), след като министър-председателят на страната призова за спешни мерки.

Усилията на Япония за борба с инфлацията се подкрепят и от председателя на Фед – Бен Бернанке.

Йената поевтиня с нови 0.4% спрямо долара до нива над 100 йени за долар. Вчера японската валута се понижи с 0.5%.

Доларът поскъпна с 0.2% спрямо еврото до 1.3095, като с 0.3% поскъпнаха зелените пари и спрямо паунда, разменящ се при нива от 1.5180.

Азиатските индекси се понижиха днес заради опасенията, че Китай ще въведе нови рестрикции върху кредитирането, след поскъпването на имотите в големите градове на страната с повече от очакванията.

Лошите новини, дошли от най-големия световен производител на чипове – Intel, по повод на прогнозите на компанията за приходите й за тази година, бяха друг фактор, натежал над пазарите в Азия.

Китайският индекс CSI300 се понижи с 1.1%, достигайки най-ниска стойност от седмица насам. Наскоро 50-дневната пълзяща средна на показателя се понижи под 200-дневната му такава, което е изключително негативен сигнал в средносрочен план.

Вчера в своята реч пред Конгреса Бернанке заяви, че може да се излезе от предварителния график за намаляване на стимулите, което изцяло ще зависи от състоянието на щатската икономика.

Това се прие пазара като известно връщане от позицията, че стимулите ще започнат да бъдат намалявани от страна на Фед от септември тази година, което се отрази благоприятно на щатските пазари и негативно на долара.