Азиатските акции поевтиняха до деветмесечни дъна днес вследствие на нарастващите опасения, че подходът на щатската администрация към търговията вреди на световния икономически растеж.

Цените на щатския лек суров петрол нараснаха до 3.5-месечни върхове предвид опасенията около намаляващото предлагане и несигурността около износа на Либия.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.25%, до деветмесечно дъно, докато японският Nikkei изгуби 0.30%.

Щатският индекс S&P 500 вчера затвори с 0.60% надолу на едномесечно дъно.

Глобалният индекс на MSCI падна до най-ниското си ниво от близо три месеца и е на път да запише четвърто месечно понижение за последните пет месеца. Индексът на развиващите се пазари пък се понижи до най-ниското си ниво от средата на август.

Пазарите остават неспокойни по отношение на твърдия подход на Доналд Тръмп относно сключването на по-изгодни търговски сделки, като вече има признаци, че неговата позиция не само има обратен ефект, но и се отразява негативно на световната икономика.

Две големи щатски търговски организации вчера предупредиха, че налагането на до 25% мита върху вноса на автомобили би коствало стотици хиляди работни места в автомобилната индустрия, би увеличило значително цените на автомобилите и поставя под заплаха разходите на индустрията за разработване на автономни автомобили.

Този ход дойде, след като щатският производител на мотоциклети Harley-Davidson Inc обяви по-рано през седмицата, че мести производството за европейските си клиенти извън САЩ.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи до 2.827%, доближавайки се до достигнатото на 29 май дъно от 2.759%.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 3.16% вчера, достигайки цена от 73.06 долара за барел, което бе най-високото ниво от 28 ноември 2014 г., предвид признаците за ограничването на предлагането.

Щатските запаси от суров петрол са намалели с близо 10 млн. барела през миналата седмица.

Настояването на САЩ другите страни да спрат изцяло вноса на петрол от Иран също подхранва недостиг на пазара, докато в Либия засега остава неясно кой ще се занимава с износа на петрол – международно признатото правителство или бунтовниците.

Щатският лек суров петрол за последно се търгуваше на цена от 72.50 долара за барел, поевтинявайки с 0.37% в ранната азиатска търговия.

От друга страна медта, която е считана за барометър за силата на световната икономика, поевтиня до тримесечно дъно от 6 692.5 долара за тон.

На валутните пазари, основните валути се търгуват без изменения предвид несигурността от ескалиращото напрежение около търговския стокообмен.

Еврото бе засегнато от опасенията около политическата несигурност в Германия, въпреки че коалиционният партньор на Ангела Меркел обяви, че няма намерение да разбие правителството.

Еврото се търгуваше на ниво от 1.1561 долара, доближавайки се до 11-месечното дъно от 1.1508, достигнато преди седмица.

Доларът се разменяше срещу 110.26 йени, отчитайки леко поскъпване, без обаче да излиза от тесния си рейндж от последния месец.