Азиатските акции отчитат ръст днес, след като облекчението около китайския имотен сектор подкрепи пазарните нагласи, като инвеститорите следяха отблизо и ключовите разговори между президента на САЩ Джо Байдън и неговия китайски колега Си Дзинпин.

Байдън и Си започнаха своите виртуални разговори дружелюбно, като и двамата лидери наблегнаха на отговорността си към останалата част от света за избягването на конфликт.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.27% до 2.5-седмичен връх, докато японският Nikkei отчита повишение от 0.39%.

"Инвеститорите ще следят отблизо срещата между Байдън и Си, за да видят дали тя ще доведе до подобрение на обтегнатите отношения между двете държави," казва пред Ройтерс Дейвид Чао, пазарен анализатор за Азиатско-тихоокеанския регион в Invesco. "Макар че не се очакват някакви пробиви в тази насока, срещата сама по себе си е положителна първа стъпка."

Според Чао тази седмица пазарите реагират и на по-добрите от очакваните данни за китайската икономика, които бяха публикувани вчера, както и на ситуацията на имотния пазар в страната.

"Засега не виждаме загуба на доверие към определени строителни компании, а правителството се намеси, за да гарантира, че собствениците на имоти са защитени," допълва той.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 се повиши с 0.4%, докато хонконгският Hang Seng нарасна с 0.7%, подпомогнат от акциите на имотните компании.

Борсов индекс на големи китайски строителните компании, чиито акции се търгуват в Хонконг, нарасна с 3%. Книжата на Kaisa Prosperity, която е подразделение на изпитващата затруднения Kaisa Group, поевтиняха с 14%, ден след като компанията обяви, че ликвидните проблеми на нейната компания майка няма да се отразят на дейността й.

Е-mini фючърсите на S&P 500 бележат повишение от 0.11% днес, докато тези на Nasdaq отчитат ръст от 0.17%.

Вчера индексите на Уолстрийт затвориха почти без изменения, като нарастващата доходност по щатските държавни ценни книжа намали апетита към акциите на технологичните компании, но повиши интереса към тези на финансовите компании.

Нарастващата доходност подпомогна и долара, който се задържа на 16-месечен връх спрямо кошница от шест други основни валути.

Да превърнеш 303 млн. долара в 11 млрд. долараКомпания, произвела 150 пикапа, днес е по-скъпа от GM и Ford


Пазарите се влияят и от оценките на инвеститорите на различните реакции към повишаващата се инфлация от страна на централните банки по света.

Вчера президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард опроверга пазарните залози за затягане на паричната политика, като заяви, че ако това се направи сега с цел ограничаване на инфлацията, би се отразило негативно на възстановяването на еврозоната.

Това обезцени еврото до близо 16-месечно дъно от 1.354 спрямо долара. Британският паунд се търгува на ниво от 1.3359 долара, близо до едногодишно дъно, а щатската валута поскъпва до 114.17 спрямо йената, доближавайки се до достигнатия през октомври четиригодишен връх от 114.69.

По-късно днес Великобритания ще публикува данните за пазара на труда през септември, което според анализатори в CBA "може да изиграе основна роля за евентуалното повишение или не на лихвите тази година".

По-късно днес също така се очакват данните за търговията на дребно и промишленото производство в САЩ за октомври, които ще предоставят информация за състоянието на икономиката.

На петролните пазари щатския лек суров петрол (WTI) поскъпна с 0.37% до 81.18 долара за барел, докато брентът се оскъпи с 0.5% до 82.48 долара за барел.

Цената на златото запазва позиции при нивото от около 1 862 долара за тройунция малко под достигнатия в петък петмесечен връх от 1 870 долара.