Азиатските акции поскъпват предпазливо днес с оглед на противоречивите сигнали за вероятността от примирие в търговския спор между САЩ и Китай.

В същото време новите опасения на Федералния резерв на САЩ по отношение на световната икономика се отразиха негативно на долара.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.1%, докато индексът на китайските сини чипове се повиши с 0.5%.

Японският Nikkei добави 0.4%, докато фючърсите на щатския S&P 500 губят 0.3%.

Индексите на Уолстрийт записаха повишения в петък, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че може да не налага повече мита върху вноса на китайски стоки, след като от Пекин изпратиха списък с мерки, които са готови да предприемат за разрешаването на търговския конфликт.

Изявлението на Тръмп предизвика спекулации за евентуална сделка при срещата между американския президент и неговия китайски колега Си Дзинпин по-късно този месец.

Напрежението между САЩ и Китай обаче си пролича ясно по време на срещата на Организацията за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (АТИС) през уикенда, където лидерите за първи път не успяха да постигнат съгласие за общо изявление.

Вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс заяви, че няма да има край на щатските мита върхи китайски стоки, докато Китай не промени начина, по който действа.

Несигурност има и около перспективите пред лихвите в САЩ.

От Фед все още дават индикации за престоящи вдигания на лихвите, но изразяват и загриженост за евентуално забавяне на ръста на световната икономика.

По-късно днес се очаква изказване на президента на подразделнието на Фед в Ню Йорк Джон Уилямс.

Лихвата по щатските 10-годишни книжа се понижи до 3.06%, в сравнение с достигнатия наскоро връх от 3.25%.

Доларът също поевтиня, като доларовият индекс се понижи до 96.441, след като преди това бе достигнал 97.693. Еврото бележи ръст до 1.1414 долара, докато щатската валута отстъпи до 112.66 спрямо йената.

Британският паунд остава уязвим при нивото от 1.2833 долара, след като непрежението около брекзит доведе до обезценяване на валутата през миналата седмица.

Британският премиер Тереза Мей, срещу която има недоволство в собствената й партия, заяви, че свалянето й от власт ще доведе до забавянето на брекзит.

На суровинните пазари златото намери подкрепа от спада в долара и запазва позиции при 1 1221.92 долара за тройунция.

През миналата седмица цените на петрола записаха понижения в щеста поредна седмица, но намериха известна подкрепа от очакванията, че ОПЕК ще намали производството.

Цената на петрола от сорта брент нараства със 72 цента, до 67.48 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поскъпна със 76 цента, до 57.22 долара за барел.