Азиатските акции поскъпнаха до 4.5-месечен връх днес, след като от Федералния резерв на САЩ потвърдиха отново, че ще действат “предпазливо” по отношение на по-нататъшни вдигания на лихвите, а преговорите между САЩ и Китай показаха признаци на доближаване до споразумение.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.4% - до нива, достигнати за последно в началото на октомври.

Австралийският основен индекс се повиши с 0.8%, докато австралийският долар се колебаеше след излизането на силните данни за заетостта в страната през януари.

Японският Nikkei губеше 0.1%, след като вчера затвори на двумесечен връх.

Хонконгският индекс Hang Seng добави 0.4%, повишавайки се до над 6-месечен връх, достигнат в предходната сесия.

Китайските акции поскъпват с 0.3%, близо до повече от шестмесечен връх.

В последните дни инвеститорите бяха обнадеждени от признаците на прогрес в търговските преговори между САЩ и Китай.

Двете страни са започнали да очертават принципни ангажименти, които ще поемат по най-спорните въпроси, с което отчитат най-сериозния прогрес досега, информира Ройтерс, позовавайки се на запознати източници.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви във вторник, че преговорите вървят добре и даде индикации, че е отворен за отлагане на крайния срок за финализиране им, казвайки, че 1 март не е “магическа” дата.

На Уолстрийт, всичките три основни индекса приключиха на положителна територия вчера, след като протоколът от последната среща на Фед показа, че от централната банка на САЩ не виждат особени рискове, ако засега оставят лихвите без промяна.

На валутния пазар австралийският долар бе на фокус, след като данните за заетостта за януари се оказаха по-добри от очакванията.

Австралиецът първоначално поскъпна с повече от половин процент след излизането на данните, въпреки че след това обърна посоката, след като нагласите относно перспективите пред икономиката засилиха очакванията за евентуално понижение на лихвите през тази година.

Австралийският долар за последно се разменяше срещу 0.71595 щатски долара, отстъпвайки с 0.05% за деня.

Еврото остана без промяна на ниво от 1.1345 долара. Днес ще излязат индексите на икономическа активност в еврозоната, а инвеститорите също така очакват протокола от януарската среща на ЕЦБ.

Доларът поевтинява с 0.1% спрямо японската йена, до 110.80, отстъпвайки от седеммесечния връх от 111.13, достигнат през миналата седмица.

През февруари производствената дейност в Япония се свива за първи път от 2.5 години, показаха изнесените днес данни.

Китайският юан поскъпна леко до 6.7074 спрямо долара, след като в предходната сесия докосна най-високото си ниво от около три седмици.

САЩ се опитва да получи обещание от Китай, че няма да обезценява юана като част от търговското споразумение между двете страни, информира Bloomberg по-рано през седмицата.

На пазара на суровини, вчера цените на петрола се повишиха с над 1%, до най-високото си ниво за 2019 г., вследствие на надеждите, че петролните пазари ще се балансират по-късно през годината.

Ръстът на цените бе подпомогнат и от ограничението на производството от страна на водещи производители и санкциите на САЩ срещу Иран и Венецуела.

Цената на щатския лек суров петрол за последно нарастваше с 0.4%, или 21 цента, до 57.37 долара за барел. Брентът поскъпва с 0.1%, или 8 цента, до 67.16 долара за барел.

Златото се оскъпи с 0.1%, до 1 339.90 долара за тройунция, близо до 10-месечния връх от 1 346.70 долара, достигнат вчера.