Азиатските акции отново близо до четиримесечен връх
Азиатските акции се движеха близо до четиримесечни върхове днес, подкрепени от надеждите, че преговорите между Китай и САЩ напредват, както и от очакванията за нови стимули от страна на централните банки.
Инвеститорското доверие бе подсилено от лекия ръст при европейските акции, след като щатските пазари бяха затворени заради празник вчера.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI записа повишение, докато японският Nikkei остана почти без промяна.
Китайските акции също почти не отчетоха изменения, като индексът на сините чипове нараства с 0.1%, след скока от предходната сесия.
Появилата се информация за напредък в търговските преговори между САЩ и Китай накара инвеститорите да бъдат оптимисти, че двете страни могат да стигнат до компромис преди крайния срок 1 март.
Днес във Вашингтoн започва нов кръг на преговори между двете най-големи икономики в света, като разговорите ще продължат и по-късно през седмицата.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви миналата седмица, че може да удължи крайния срок, което ще предотврати незабавното вдигане на митата от 10 на 25% върху китайски стоки за 200 млрд. долара.
Като отражение на променящите се нагласи, китайските акции поскъпват значително този месец.
Освен това инвеститорите се завръщат към по-рисковите пазари на активи, след като Федералният резерв на САЩ даде индикации по-рано през годината, че може да спре с вдигането на лихвите с оглед на състоянието на щатската икономика.
На валутните пазари, еврото и други чувствителни на риска валути бяха подкрепени от надеждите около търговските преговори, въпреки че повечето валути се движеха в познатите си рейнджове.
Еврото се разменяше срещу 1.1304 долара, отдалечавайки се от тримесечното си дъно от 1.1234.
Поредицата от слаби данни за европейската икономика, в това число и БВП на Германия, бяха натежали над еврото.
Изказване на Оли Рен от Европейската централна банка в неделя предизвика спекулации, че финансовата институция ще стартира нова програма за изкупуване на акциви с цел стимулиране на банковоро кредитиране.
Доларът се разменяше срещу 110.49 йени, отстъпвайки от достигнатия в четвъртък седемседмичен връх от 111.13.
Британският паунд поевтинява леко до 1.2905 долара, докато инвеститорите следят преговорите за брекзит между Великобритания и ЕС.
Пазарът на скъпоценни метали бе малко по-оживен, като цената на паладиума скочи до рекордно високите 1 462.5 долара за тройунция, вследствие на очакванията, че по-строгите изисквания за вредните емисии при автомобилите ще засили търсенето на метала, който се използва в катализаторите.
Цената на златото се задържа близо до нивото от 1 325 долара за тройунция, след като преди това нарасна до близо 10-месечен връх от 1 327.40 долара за тройунция.
Цените на петрола се движеха разнопосочно, като фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 40 цента, до 66.10 долара барел.
Щатският лек суров петрол пък поскъпна с 12 цента, до 55.71 долара за барел.