Предпазлива търговия на азиатските пазари в очакване на сделка
Предпазливостта властва на азиатските пазари на акции днес, докато инвеститорите изчакват евентуални индикации за някакъв напредък в преговорите между САЩ и Китай след появилата се информация, че Белият дом може да удължи крайния срок за сключването на сделка.
Позовавайки се на запознати източници, Bloomberg информира, че президентът Доналд Тръмп обмисля да отложи крайния срок с 60 дни.
Тръмп обяви вчера, че преговорите „вървят много добре“, като двете страни се опитват да разрешат спора си преди крайния срок 1 март.
Министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин и търговският представител Стивън Лайтизър са в Китай за преговори на високо ниво, а инвеститорите се осмелиха да се надяват на добри новини.
Тъй като и преди е имало разочарования, реакциите на пазарите на акции бяха ограничени. Индексът на сините чипове в Шанхай губи 0.2%, след като скочи с 2% в сряда, до най-високите си нива от края на септември.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.2%, след като преди това бе достигнал най-високото си ниво от началото на октомври.
Японският Nikkei нарасна с 0.1%, до най-високото си ниво от началото на годината, след като поевтиняващата йена подкрепи акциите на компаниите износителки. Фючърсите на щатския индекс S&P 500 поскъпнаха с 0.15%.
Австралийският долар се оскъпи с 0.4%, до 0.7114 щатски долара.
Валутата вече беше поскъпнала леко, след като данните за търговията на Китай се оказаха по-добри от очакваните.
Пекин обяви, че през януари износът е нарасна с 9.1% на годишна база, което не съвпадна с прогнозите за спад, докато вносът отчита изненадващо понижение от 1.5%.
Имаше и известни надежди, че САЩ ще избегне ново спиране на работата на администрацията, след като Тръмп е все по-близо до това да подкрепи сключената сделка в Конгреса за финансиране на построяеването на стена по границата с Мексико.
На валутните пазари, засилването на апетита към риск се отрази негативно на йената и оскъпи долара до най-високите нива от началото на годината при 111.05.
Еврото пострада от слабите данни за промишленото производство в Европа, което свали дългосрочните пазарни очаквания за инфлацията до нови дъна, докато в същото време постави под натиск лихвите по облигациите.
Еврото за последно се търгуваше срещу 1.1280 долара и все още е над долната стойност на рейнджа 1.1213/1.1570, в който се движи от средата на октомври.
Британският паунд се разменя срещу 1.1860 долара, преди парламентарния вот на плана на премиера Тереза Мей за брекзит.
Всичко това остави доларовия индекс на нивото от 97.059, което е най-високата му стойност от средата на декември.
На суровинните пазари, спот цената на златото нарасна с 0.18%, до 1 308.56 долара за тройунция.
Цените на петрола намериха подкрепа, след като водещият износител Саудитска Арабия обяви, че ще ограничи износа и ще намали дори още повече производството си.
Щатският лек суров петрол за последно поскъпва с 24 цента, до 54.14 долара за барел, докато фючърсите на брента се оскъпиха с 32 цента, до 63.93 долара за барел.