Азиатските пазари на акции отвориха с лек ръст днес, подкрепени от перспективите за ваксина срещу COVID-19, обръщайки посоката от вчера, когато инвеститорите прибираха печалби в края на рекордния за фондовите борси месец.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.26% днес, след като приключи миналия месец с повишение от 9%, което беше най-добрият му ноември от 2001 г.

Японският Nikkei и австралийският S&P/ASX 200 днес бележат ръст от по 0.9%, докато южнокорейският KOSPI отчита повишение от 1.4%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 нараства с 0.72% в днешната сесия, след като изнесени вчера данни дадоха индикации за продължаващо възстановява на втората най-голяма икономика в света.

“Отчитаме огромна вълна от ликвидност, която се насочва към акциите в отговор на новините за ваксини и около президентските избори в САЩ,” казва пред Ройтерс Хамиш Тадгел, портфейлен мениджър в SG Hiscock & Company.

“Има обаче и рискове и в резултат на това можем да станем свидетели и на понижения, особено с навлизането в коледния период”, допълва той.

Индексите на Уолстрийт записаха понижения вчера, което се дължеше отчасти на ребалансирането на инвестиционни портфейли, след като инвеститорите осребриха печалбите в края на силния ноември.

Глобалният индекс на MSCI днес остава почти без промяна. Фючърсите на хонконгския индекс Hang Seng губят 0.36%, докато тези на китайския индекс на сините чипове CSI 300 нарастват с 0.36%.

Щатският индекс Dow Jones Industrial Average падна с 0.91% вчера, докато S&P 500 изгуби 0.46%. Технологичният Nasdaq Composite приключи сесията с понижение от 0.06%.

Щатската биотехнологична компания Moderna Inc подаде заявление за спешно одобрение на ваксината й срещу COVID-19 в САЩ, след като пълните резултати от тестове показаха, че тя е 94.1% ефективна и безопасна.

Доларът e поставен под натиск днес, след като приключи най-лошия си месец от юли, тъй като инвеститорите очакват допълнително парично улесняване в САЩ.

Цените на петрола днес бележат лек спад, вследствие на несигурността дали по време на преговорите си тази седмица основните производители на суровината в света ще постигнат споразумение за продължаване на ограниченията в добива.

Щатският лек суров петрол поевтинява с 11 цента, до 45.23 долара за барел, докато брентът остава почти без промяна при 47.86 долара за барел.