Азиатските борсови индекси днес отстъпиха от достигнатите по-рано през седмицата исторически върхове на фона на слабите данни за възстановяването на американската икономика и ръста на облигационните доходности.

Регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific, който включва акциите на водещите компании от азиатско-тихоокеанския регион (без Япония), регистрира спад от 0.1% и е на път да регистрира минимално седмично понижение след две поредни седмици на ръст.

От началото на годината индикаторът добави над 10% към стойността си.

В Япония Nikkei 225 губи 0.7% в сутрешната търговия.

Борсовите индикатори в Азия и Пасифика последваха негативните тенденции на Уолстрийт, където късно снощи индексите също затвориха "на червено". Широкият S&P 500 се понижи с около половин процент.

Инвеститорите по света залагат на постепенно ускоряване на инфлационните процеси в резултат на мощните икономически стимули, планирани от администрацията на Джо Байдън. Надеждите за масова ваксинация срещу COVID-19 пък подкрепят очакванията за възстановяването на глобалната икономика.

Вчера обаче данните за пазара на труда в САЩ не бяха кой знае колко оптимистични. Новоподадените помощи за безработни се увеличават с 13 000 за изминалата седмица и достигат 861 000 на годишна база.

А новозапочнатите строежи на жилища бележат спад от 0.6% през януари, което е първото им понижение за последните пет месеца.

Навсякъде по света доходностите по дългосрочните държавни ценни книжа започнаха да растат през последната седмица, което е едно от доказателствата за това, че инвеститорите очакват ръст на инфлацията.

В Германия доходността по 10-годишните "бундове" достигна най-високите си нива от юни насам. Във Великобритания държавните ценни книжа със същия матуритет се търгуват с най-висока доходност за последните 10 месеца, а в САЩ тя се намира близо до едногодишен връх.

На валутните пазари британският паунд поскъпна до най-високите си нива спрямо долара за последните три години. Един паунд се търгува на ниво от 1.3965 към момента.

Еврото пък се разменя за 1.2085 долара и е на път да регистрира лек седмичен спад.

Златото е близо до най-лошия старт на годината от десетилетиеПрипомняме, че през 2020 г. златото поскъпна с над 31%, което беше най-силното му представяне от 2008 г. насам

На стоковите пазари петролът поевтиня с над процент в сутрешната търговия, след като вчера достигна 13-месечен връх. Поскъпването на суровината през последните дни беше причинено от рязкото спиране на добивите в САЩ, и по-конкретно в Тексас, заради снежните бури, довели до затваряне на сонди и рафинерии.

Днес обаче фючърсите на американския лек суров петрол изтриха част от печалбите и поевтиняха с 1.3%, до 59.68 долара за барел, понижавайки се под психологическото ниво от 60 долара.

Сортът брент губи 1.2% от стойността си - до ниво от 63.18 долара за барел.

Цената на златото се понижава с 0.3% в сутрешната търговия, до ниво от 1 769 долара за тройунция.

На пазара на криптовалутите биткойнът също отчете лек спад от 0.7% до ниво от 51 602 долара за брой, но все още остава близо до историческия си връх от над 52 300 долара, достигнат по-рано през седмицата.