Борсовата търговия в Азиатско-тихоокеанския регион стартира разнопосочно в сряда, а фокусът на вниманието на инвеститорите остава прикован върху ескалацията на напрежението в търговските взаимоотношения между САЩ и Китай.

По-голямата част от водещите индекси в региона тази сутрин отчетоха леки повишения и възстановиха малка част от загубите, натрупани в началото на седмицата. Единствено китайските акции продължиха спада си и днес водещите борсови индикатори на борсите в Шанхай и Шънджън отчетоха нови понижения.

Shanghai Composite към момент губи близо 0.6% от стойността си, след като вчера се срина с близо 4 на сто и достигна най-ниските си нива от две години насам.

Разпродажбите станаха факт, въпреки че поне 30 публични компании в страната обявиха плановете си за обратни изкупувания на акции. Централната банка пък съобщи, че може да намали минималните задължителни резерви за банките с цел повишаване на пазарната ликвидност.

Изглежда обаче тези мерки не бяха достатъчни, за да върнат доверието на инвеститорите, които остават силно притеснени от възможността за разразяване пълномащабна търговска война между Пекин и Вашингтон.

Иначе извън Китай днес на пазарите се наблюдава плах оптимизъм. Широкият регионален бенчмарк MSCI Asia-Pacific регистрира ръст от 0.4%, след вчерашния спад с над 2 на сто. В Япония Nikkei 225 също добави 0,7% към стойността си.

Данните за бизнес климата обаче показват, че мениджърите изпитват сериозна тревога за бъдещето на световната търговия. Индексът на бизнес доверието в Азия, изчисляван от Thomson Reuters, падна до ниво от 74 пункта през второто тримесечие и отстъпи от седемгодишния си връх, регистриран през март.

Изследването обобщава очакванията на бизнеса за макроикономическата среда през следващите шест месеца.

Стойности над 50 пункта са индикация за позитивни прогнози, но експертите отбелязват, че гледната точка на бизнеса все пак не е чак толкова розова, колкото в началото на годината. Индикаторът отчита спад за първи път от септември 2017 г. насам.

На стоковите пазари американският лек суров петрол поевтиня с 0.46%, до ниво от 65.40 долара за барел, а сортът брент поскъпна с блидо половин процент до 75.42 долара в очакване на резултатите от срещата на ОПЕК в петък.

Представители на Иран, който е член на картела, заявиха, че не очакват да се стигне до споразумение за вдигане на квотите за добив.

Златото отстъпи леко от вчерашните си нива, понижавайки се с 0.2% в сутрешната търговия, до ниво от 1 276.40 долара за тройунция.

На криптопазара също нямаше кой знае колко поводи за оптимизъм. Южнокорейската платформа за търговия с криптовалути Bithumb съобщи, че е станала обект на хакерска атака, в резултат на която са откраднати дигитални пари на стойност 35 милиарда вона (близо 32 милиона щатски долара).

Цената на биткойна се понижи с близо 2%, до 6 615.46 долара за брой.