В петък основните борсови индекси в САЩ се отдръпнаха от върховете, които достигнаха ден по-ранно, но приключиха седмицата с повишение.

Пазарите тази седмица бяха повлияни от решението на Федералния резерв да направи пауза в увеличаването на лихвените проценти, както и от данни, показващи, че потребителското доверие и разходите в САЩ се повишават.

S&P 500 отбеляза петото си поредно седмично повишение, най-дългата подобна серия от есента на 2021 г., преди Фед да започне да повишава разходите по заемите, за да охлади инфлацията.

Технологичният Nasdaq Composite отбеляза своя осми пореден седмичен ръст, което не се е случвало от началото на 2019 г., според пазарните данни на Dow Jones.

В петък обаче S&P 500 загуби 0,4%. Спадът в акциите на технологичните компании надхвърли печалбите в секторите на комуналните услуги, материалите и основните потребителски стоки.

Dow Jones Industrial Average загуби 0,3%, или около 109 пункта.

Nasdaq Composite изтри 0,7%.

Доходността на държавните облигации също се повиши, като тази на 10-годишните бонове нарасна до 3,768% от 3,727% в четвъртък.

Основните борсови индекси в САЩ закриха на най-високите си нива от 2022 г.S&P 500 се повиши за шеста поредна сесия

Инвеститорите се подготвяха за рецесия повече от година, след като Фед започна повишаване на лихвените проценти с най-бързите темпове от началото на 80-те години на миналия век.

Централната банка на САЩ запази разходите по заемите стабилни в сряда и въпреки че даде знак за още две увеличения на лихвените проценти тази година, инвеститорите разглеждат възможността инфлацията да бъде укротена, без това да навреди на икономиката.

Възстановяването на акциите през тази година се движи от няколко големи технологични компании като Nvidia – първият производител на чипове, достигнал пазарна стойност от над 1 трилион долара. Акциите на компанията майка на Facebook Meta Platforms са се удвоили през 2023 г.

Как Nvidia стана седмата американска компания, достигнала оценка $1 трлн.Във вторник акциите на производителя на чипове стигнаха 410,22 долара, което му осигури оценка от $1,01 трилиона

Това тревожи някои мениджърите на активи, съмняващи се в устойчивостта на подобно рали. То обаче "се разширява в области на икономиката отвъд технологиите“, коментира Тони Рот, главен инвестиционен директор в Wilmington Trust, цитиран от The Wall Street Journal. „Това е индикатор, че пазарът смята, че избягваме каквото и да е значимо икономическо забавяне“, добавя той.

Данните от тази седмица показаха още, че доверието на потребителите в САЩ и разходите на дребно са се повишили въпреки рязкото покачване на разходите по кредитите.

Проучването на доверието на потребителите на Мичиганския университет, публикувано в петък, регистрира 63,9 пункта за юни спрямо 59,2 през май, което е над очакванията на Уолстрийт за 60. В четвъртък данните на Министерството на търговията показаха, че разходите на дребно са нараснали с 0,3% през май в сравнение с април. Икономисти, анкетирани от The Wall Street Journal, очакваха спад от 0,2%.

Акциите на круизните оператори и авиокомпаниите бяха сред най-добре представилите се в S&P 500 през седмицата.

Carnival поведе индекса с ръст от 21%, докато конкурентът Norwegian Cruise Line Holdings добави 11%.

Southwest Airlines спечели 12%, а Delta Air Lines се покачи с 8,9%.

Производителят на козметика Estée Lauder и Domino’s Pizza добавиха съответно 16% и 11%.

Акциите на веригата средиземноморски ресторанти Cava Group скочиха с 99% при пазарния си дебют в четвъртък на Нюйоркската фондова борса. Въпреки че паднаха с 13% в петък, покачването им през първия ден раздвижи IPO пазара, който е необичайно бавен през последните 18 месеца.

Конкурентният борсов оператор Nasdaq беше един от най-големите губещи през седмицата. Акциите му завършиха седмицата с 11% спад, след като заяви, че ще плати 10,5 милиарда долара за производител на банков софтуер.

Въпреки асинхронната глобална икономика пазарите остават свързани с долараOсновните икономики все повече се движат в свой местен ритъм, но капиталовите пазари остават тясно свързани, заради влиянието на долара

Извън САЩ пазарите завършиха предимно с повишения в петък.

Индексът Hang Seng в Хонконг добави 1,1%, а Shanghai Composite - 0,6%, подсилен от очакванията за големи стимули от Пекин.

Индексът Stoxx Europe 600 добави 0,5%.

Японският Nikkei се покачи с 0,7%, затваряйки на нов 33-годишен връх.