Фед реши очакваната „ястребова пауза“. Предстоят още повишения на лихвите
След 10 последователни увеличения на лихвените проценти до 16-годишен връх, членовете на Федералния резерв взеха решение да ги задържат на настоящите им нива.
Централната банка на САЩ обаче даде знак, че предстоят нови повишения следващия месец, ако икономиката и инфлацията не се охладят в очакваните темпове, съобщават финансовите медии.
Повечето от членовете на Фед заявиха план за още две увеличения през тази година, отбелязва The Wall Street Journal. Изданието цитира изявлението на Фед, според което решението основната лихва да остане в диапазона между 5% и 5,25% може да е „краткосрочно“ и че паузата в ставката позволява на комисията да оцени допълнителните икономически данни.
След като задържа основния лихвен процент близо до нулата след Covid-19 пандемията, Фед предприе агресивно затягане на всяко свое заседание от март 2022 г. насам – най-бързата поредица от увеличения от 80-те години на миналия век.
На последните си три срещи (преди настоящата) Фед „забави“ темпото, вдигайки ставката с четвърт процентен пункт, докато някои анализатори се съмняваха дали изобщо увеличение е необходимо предвид колапса на няколко американски регионални банки през март, предизвикал тревоги за кредитна криза.
„Фед запазва лихвените проценти стабилни в светлината на това колко далеч сме стигнали в политиката на затягане, несигурните икономически забавяния в резултат на тази политика и потенциалните насрещни ветрове от ограничаване на кредитирането“, каза в типичния си стил председателят на Фед Джером Пауъл по време на пресконференцията след взетото решение.
Миналия месец Пауъл и негови колеги намекнаха за потенциален компромис, при който членовете на Фед ще се откажат от повишаване на лихвите през юни, като оставят отворена перспективата за увеличение на следващата си среща на 25-26 юли.
Уолстрийт нарича това „ястребова пауза“.
„Почти всички участници в комисията очакват, че ще бъде уместно лихвените проценти да се повишат още до края на годината“, каза Пауъл след срещата в сряда.
Федералният резерв се бори с инфлацията, като забавя икономиката чрез повишаване на лихвените проценти, което води до по-строги финансови условия, като по-високи разходи за заеми, по-ниски цени на акциите и по-силен долар. Очаква се банковият стрес допълнително да затегне финансовите условия, но размерът на всяка кредитна криза е трудно да се предвиди и може да не стане ясен в близките месеци, коментира WSJ.
Решението за лихвените проценти от сряда предполага, че докато членовете на Фед все още са обезпокоени от високата инфлация, те променят тактиката си, за да управляват по-добре риска от повишаване на лихвите твърде високо или твърде бързо.
4 въпроса, които икономистите си задават след изказването на Джером Пауъл
Банковите фалити през март карат Фед да действа по-малко агресивно, отколкото би го направил иначе, но това прави комуникацията по-трудна, коментират анализатори, цитирани от WSJ.
Това е така, защото логиката зад повишаването на лихвите през юни и след това задържането им през юли щеше да бъде по-ясна и по-лесна за обяснение на обществеността и на участниците на пазара, за разлика от паузата през юни и след това отново повишаване на лихвите следващия месец.
Към момента не е ясно какви са критериите за това кога ще бъде следващото увеличение.