Днес доларът поскъпна до 4.5-годишен връх спрямо йената - след изнесените вчера данни за търговията на дребно в САЩ, които бяха по-добри от очакваните.

Те подкрепиха и акциите на Уолстрийт, въпреки че азиатските борси не ги последваха.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.45% днес, отстъпвайки от достигнатия вчера близо триседмичен връх, докато японският Nikkei бележи понижение от 0.4%.

Доларът поскъпна до 114.97 йени в началните часове на азиатската сесия, което беше най-високото му ниво от март 2017 г., докато еврото се търгуваше близо до 16-месечно дъно от 1.1320.

Доларът беше подпомогнат от изнесените вчера данни, които показаха, че продажбите на дребно в САЩ отчитат по-голям ръст от очаквания през октомври, което може да насърчи Федералния резерв да ускори ограничаването на програмата си за изкупуване на активи, тъй като инфлацията остава висока.

“Данните подкрепят онова усещане, че нещата вървят доста добре и от Фед може да бъдат малко по-агресивни, ако искат това да стане, без да провалят напълно купона,” казва пред Ройтерс Роб Карнел от ING.

“Всички в момента мислят за инфлацията. Тя все още е проблем след данните, които получихме вчера, а днес се очакват още данни за инфлацията, най-вече от Великобритания и Канада,” допълва той.

Великобритания ще обяви данните си за потребителските цени през октомври по-късно днес, като висока инфлация вероятно ще засили натиска върху Централната банка на Англия да вдигне лихвите през декември, след като изненада пазарите и не предприе мерки миналия месец.

“Срещата между Джо Байдън и Си Дзинпин имаше потенциала да навреди на пазарите, но изглежда това не се случи,” казва Карнел.

По време на тричасовата виртуална среща президентът на САЩ и неговият китайски колега намалиха част от напрежението в отношенията между двете държави, въпреки че и двамата запазиха позициите си по редица от обсъдените въпроси.

35-годишен мъж се пенсионира след инвестиция от 8 000 долараШиба ину повишава стойността си 1 200 пъти спрямо цената си от февруари, което позволява на Роб да се наслади на суми, каквито дори не можел да си представи

Положителният тон на срещата обаче подкрепи леко азиатските акции, но това се оказа краткотрайно.

Днес основният индекс на борсата в Хонконг губи 0.4% заради по-слабото представяне на компаниите от имотния сектор и операторите на казина. Индексът на китайските сини чипове остава без промяна.

Австралийският основен индекс отстъпва с 0.5%, след като акциите на Commonwealth Bank of Australia, която е най-голямата банка в страната, поевтиняха с 6%.

Вчера на Уолстрийт индексът Dow Jones Industrial Average нарасна с 0.15%, S&P 500 се повиши с 0.39%, а технологичният Nasdaq Composite добави 0.76%, след като бяха подкрепени от данните за търговията на дребно.

Те повлияха благоприятно и на щатските държавни цени книжа, като доходността по 10-годишните облигации нарасна до 1.646% по време на азиатската сесия, което беше триседмичен връх.

Щатският лек суров петрол поевтинява с 0.66% до 80.25 долара за барел, докато цената на брента отстъпва с 0.5% до 82.03 долара за барел.

Спот цената на златото нарасна с 0.25% до 1 854 долара за тройунция, доближавайки се отново до петмесечния връх от 1 876.9 долара, достигнат ден по-рано.

Биткойнът се търгува без промяна на цена от около 60 240 долара, след като вчера най-популярната криптовалута поевтиня с 5% и за кратко цената й падна под 60 000 долара.