Азиатските акции последваха Уолстрийт надолу днес, докато доларът запази ръста си от вчера, след като заседанието на Европейската централна банка (ЕЦБ) и предстоящите данни за инфлацията в САЩ изнервиха инвеститорите.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 1.2% в ранната азиатска сесия - след спад от 1.5% на хонконгския индекс, понижение от 0.8% на австралийския основен индекс и спад от 1.6% на южнокорейския индекс KOSPI.

Японският Nikkei отчете понижение от 1.2%.

Акциите на търгуваните в Хонконг технологични гиганти бяха засегнати тежко, като техният подиндекс отвори с понижение от 2.9%. Търгуваните в Хонконг акции на Alibaba поевтиняха с 3.3%, след като нейното подразделение Ant Group обяви, че няма планове да осъществява първично публично предлагане (IPO).

Това беше като реакция на появили се медийни публикации, че Пекин е одобрил повторна процедура по IPO за компанията, информира Ройтерс.

Търгуваните в САЩ акции на поевтиняха с 8.1% вчера.

Пазарните нагласи в Китай пострадаха от възобновените ограничения в Пекин и Шанхай след появата на нови случаи на COVID-19. Множество райони в Пекин затварят развлекателните заведения, а повечето жители на Шанхай отново ще бъдат тествани с цел предотвратяването на ново избухване на заразата.

26 инвестиционни посредници и банки се включват в Ден за акции на 15 юниПо време на инициативата всички индивидуални инвеститори (физически лица) ще могат да закупят или продадат акции от регулирания пазар на БФБ, включително и пазар beam - без такси и комисиони към борсата, Централен депозитар и участващ в инициативата инвестиционен посредник или банка

Вчера ЕЦБ сложи край на продължилата дълго време програма за стимули и обяви, че през следващия месец ще вдигне лихвите за първи път от 2011 г., което ще бъде последвано от потенциално по-голям ход през септември.

Решението на ЕЦБ беше до голяма степен очаквано, но вероятността за по-голямо повишение на лихвите през септември натежа над пазарните нагласи. Икономиката на еврозоната се бори със забавящия се растеж и нарастващата инфлация, след като процесът беше ускорен от продължаващата вече с месеци война в Украйна.

Месеци наред пазарите се фокусираха върху това колко бързо централните банки предприемат ходове за ограничаване на инфлацията. Инвеститорите сега очакват Федералният резерв да вдигне лихвите с 50 базисни пункта следващата седмица, особено ако очакваните по-късно днес данни за потребителските цени в САЩ потвърдят, че инфлацията остава висока.

Предварителните прогнози са за 8.3% инфлация на годишна база през май, която остава без промяна, в сравнение с април.

Акциите на Уолстрийт вчера поевтиняха, докато пазарът очаква данните. Индексите S&P 500 и Nasdaq паднаха с по над 2%, отчитайки най-големия си еднодневен спад в процентно изражение от средата на май.

Акциите на Apple Inc и Amazon.com Inc поевтиняха с 3.6% и 4.2%, респективно.

Макар някои инвеститори да се надяваха, че инфлацията може да е достигнала своя пик, повишението на цените на петрола напоследък до 13-седмичен връх ограничи този оптимизъм, което пък подкрепи считания за валута убежище долар.

На валутните пазари доларовият индекс запази позиции, движейки се близо до най-високото си ниво от три седмици. Еврото се търгуваше близо до 2.5-седмичен минимум, докато йената поскъпна с 0.16% спрямо щатската валута, отдалечавайки се от 20-годишното си дъно.

Цените на петрола се понижиха, след като в части на Шанхай беше наложен нов локдаун. Силното поскъпване на рафинираните продукти обаче подкрепи цените на суровия петрол близо до тримесечни върхове.

Фючърсите на щатския лек суров петрол се понижиха с 0.16% до 121.33 долара за барел, докато тези на брента поевтиняват с 0.2% до 122.81 долара за барел.

Златото поевтинява днес и е на път да запише седмичен спад в цената. Спот цената на златото беше 1 846.4949 долара за тройунция по-рано днес.