Инвеститорите потърсиха убежище днес - на фона на геополитическите новини, които оскъпиха йената и златото до петмесечни върхове и свалиха лихвите по държавните облигации до най-ниските им стойности от началото на годината.

Японският индекс Nikkei се понижи с 1.2%, след като поскъпващата йена натежа над цените на акциите на компаниите износителки, докато фючърсите на S&P 500 изгубиха 0.3%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остана почти без промяна. Шанхайският индекс изгуби 0.4%, след като Китай обяви леко забавяне в ръста на цените на производителите.

Златото поскъпна до 1 277.29 долара на тройунция и докосна най-високото си ниво от 10 ноември насам.

Северна Корея предупреди вчера за ядрена атака срещу САЩ при евентуални признаци на агресия, след като група американски военни кораби се отправи към Корейския полуостров. Те бяха описани от президента на САЩ Доналд Тръмп като "армада".

В Twitter Тръмп написа, че Севрна Корея "си търси белята" и че САЩ "ще разреши проблема“ с или без помощта на Китай. Тези изказвания обезцениха южнокорейските акции и вона до четириседмични дъна.

В същото време държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън бе в Москва, за да осъди подкрепата на Русия за режима на Башар ал-Асад, с което увеличи залозите в Близкия изток.

Йената, която е считана за валута убежище заради статута на Япония на най-голямата нация кредитор в света, поскъпна.

Доларът се търгуваше срещу 109.47 йени, след като преди това дори достигна 109.35. Според дилъри сериозна техническа подкрепа за долара може да има едва при нивото от 108.72, където е 200-дневната пълзяща средна.

Еврото падна до най-ниското си ниво от пет месеца и се разменя срещу 116.02 йени, записвайки понижение в 12-а поредна сесия, което е негативен рекорд за европейската валута. Еврото се разменя на ниво от 1.0600 долара.

Политическата несигурност във Франция увеличи проблемите на еврото, на фона на възхода в социлогическите проучвания на кандидата на крайната левица Жан-Люк Меланшон преди президентските избори през май.

Всичко това оскъпи облигациите, като лихвата по 10-годишните щатски държавни ценни книжа падна до най-ниското си ниво на затваряне вчера. За последно лихвата бе на ниво от 2.284%.

Dow Jones вчера изгуби 0.03%, докато S&P 500 се понижи с 0.14%, а Nasdaq затвори с 0.24% надолу.

Анализатори очакват печалбите на компаниите от S&P 500 да отчетат 10% ръст на годишна база през първото тримесечие, според данни на Thomson Reuters.

Петролът получи импулс от появилата се информация, че Саудитска Арабия е заявила пред ОПЕК, че иска да продължи с намаляването на производството в продължение на още 6 месеца.

Цената на петрола от сорта брент нарасна с 13 цента, до 56.36 долара за барел, докато щатският лек суров петрол се оскъпи с 12 цента, до 53.52 долара за барел.