Икономист: Над 60% вероятност за рецесия в следващите 18 месеца
Световният икономически растеж се очаква да се забави значително в идните месеци, тъй като кредитирането доминира в Китай и Европа, а "Тръмп-манията" ще отслабне, заяви старши икономист в датската инвестиционна банка Saxo Bank пред CNBC.
"Според нашата основна макроикономическа прогноза, рецесията е по-скоро вероятна, отколкото не, в близко бъдеще (12 до 18 месеца) въз основа на това, че глобалният кредитен импулс достигна своя пик едновременно с инфлацията в световен мащаб," казва Стеен Якобсен, старши икономист в Saxo Bank.
Според него най-голямото разминаване между възприятието и реалността на пазара в момента остава този риск от рецесия. Той също така добави, че неговата компания не прогнозира рецесия, а нейният икономическият модел дава индикации за значително забавяне на икономическия растеж "тъй като огромният кредитен импулс от Китай и Европа в началото на 2016 г. не е достигнал отрицателни нива".
Според модела това би трябвало да прави пазара консервативен и избягващ риска и да тласне инвеститорите към щатските инструменти с фиксирана доходност.
"Пазарът до голяма степен предвижда по-малко от 10% вероятност от рецесия, но ние от Saxo, заедно с нашите приятели от южноафриканската Nedbank, прогнозираме 60% вероятност от рецесия," добавя той.
Европа се очаква да бъде в основата на световния икономически растеж, според Якобсен, като ще изпревари САЩ във второто и третото тримесечие на годината.
Якобсен не е единственият, който смята така. Редица инвестиционни банки наскоро повишиха очакванията си по отношение на европейските акции, на фона на отслабващите опасения около възхода на популизма.
Инерцията на Европа обаче не се споделя от други части на света, според Якобсен.
"Едно нещо е абсолютно ясно: Азия няма да допринесе с нищо за световния икономически растеж през 2017. Китай е в пълен застой," казва Якобсен.
"Те не знаят какво да правят с Доналд Тръмп и смятам, че през уикенда той отново показа, че на него не може да се разчита, ако имат предварително начертан план за това," добавя той.
Тръмп и Си Дзинпин се договориха на среща през миналата седмица да наблегнат на преговорите по отношение на търговията между двете държави в следващите 100 дни с цел намаляване на търговския излишък на Китай. Те също така се съгласиха на по-тясно сътрудничество по отношение на ограничаване на ядрената програма на Северна Корея.
Малко след края на срещата Тръмп изпрати щатския самолетоносач „Карл Винсън“ и група съпровождащи го кораби като демонстрация на сила в Тихия океан на фона на опасенията, че Северна Корея ще проведе междуконтинентални ракетни тестове в идните дни.
Миналата седмица Тръмп одобри въздушна атака срещу Сирия, след като преди това в страната бе извършено химическо нападение. Това решение на американския президент засечни срещата с китайския му колега.
Нещо повече, основният двигател за ръста на щатските акции изглежда е надеждата, добавя Якобсен. S&P 500 достигна исторически върхове, откакто новият президент встъпи в длъжност - на фона на очакванията, че той ще наложи сериозни данъчни облекчения и ще направи инвестиции в инфраструктурния сектор.
"Голяма част от анализаторите очакват още по-високи нива на S&P, но това се базира единствено на надежди. Според мен мястото на надеждата е в църквата в неделните дни," казва Якобсен.