Азиатските индекси регистрираха най-силния си ръст за последната седмица, подкрепени от надеждите, че пикът на епидемията от COVID-19 в САЩ отминава, както и от позитивните макроикономически новини, идващи от Китай.

Вчера Ню Йорк, Калифорния и Тексас обявиха спад в броя на хоспитализираните пациенти с коронавирус, докато във Вашингтон представителите на Белия дом и на демократите в Конгреса съобщиха, че ще възобновят преговорите по спасителната икономическа програма.

Тази сутрин водещият индекс на борсата в Хонконг добави 2.5% към стойността си, а китайският Shanghai Composite регистрира ръст от 0.6 на сто, след като вчера стана ясно, че инфлацията в Поднебесната империя продължава да отчита стабилен ръст, съответно от 2.7% на месечна и 0.6% на годишна база.

Японският Nikkei 225 пък регистрира повишение от 1.85% в сутрешната търговия. В Австралия S&P/ASX 200 добави 0.5% спрямо вчерашните си нива, а южнокорейският KOSPI бележи ръст от 1.6 на сто.

Междувременно щатският долар отчете леко повишение, с което се оттласна още малко от двугодишното дъно, достигнато в края на миналата седмица.

Доларовият индекс, който следи представянето на "зелените пари" спрямо кошница от водещи световни валути, тази сутрин леко се повиши до ниво от 93.500 пункта, след като в петък падна до 92.495 пункта.

Спрямо еврото американската валута се търгува на ниво от 1.1752 долара за евро, докато спрямо йената курсът към момента е на ниво от 106.10 йени за долар.

На стоковите пазари петролът отчете лек ръст, подкрепен от надеждите за постигане на споразумение между демократи и републиканци в САЩ за новите икономически стимули, както и от индикациите за възстановяване на търсенето в азиатско-тихоокеанския регион.

Фючърсите на американския лек суров петрол отчитат повишение от 0.8% до ниво от 42.26 долара за барел, а тези на сорта брент бележат ръст от 0.2% до 45.19 долара за барел.

Златото пък отстъпи от вчерашните си нива, регистрирайки понижение от 0.9% до 2 012.70 долара за тройунция.