Азиатските акции последваха спада на Уолстрийт от вчера, а йената поевтинява днес, след като инвеститорите остават изпълнени с несигурност относно това колко агресивно Фед ще вдига лихвите в борбата си с инфлацията, въпреки изнесените по-рано през седмицата по-благоприятни данни за ръста на цените.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.10%, а австралийският основен индекс губи 0.62%.

На противоположния полюс беше японският Nikkei, който скочи с 2.37% - до най-високото си ниво от януари, след като пазарите отвориха след национален празник.

Йената поевтинява с 1.24% и се търгува на ниво от 133.39 спрямо долара.

Лекото отстъпление при щатската инфлация оскъпи акциите и ограничи поскъпването на долара, докато редица представители на Федералния резерв не опровергаха очакванията, че централната банка ще забави затягането на паричната политика.

Вчера индексът на китайските сини чипове CSI300 отчете най-големия си скок от повече от 3 месеца.

Щатският индекс S&P 500 вчера затвори с минимално понижение от 0.07%, а технологичният Nasdaq Composite изгуби 0.58%. Dow Jones Industrial Average записа ръст от 0.08%.

Президентът на подразделението на Фед в Сан Франциско Мери Дейли зави вчера, че повишение на лихвите с 50 базисни пункта през следващия месец "е логично" предвид икономическите данни, тя е отворена и за по-голямо повишение, ако е необходимо. Лихвата в момента е на ниво 2.25%-2.5%.

Поехте ли твърде много риск в инвестициите си? Сега е моментът да проверитеПоследните няколко години бяха изпитание за мнозина, когато става дума за фондови пазари, но и възможност за по-добро разбиране на личния ни профил

Президентът на подразделението на Фед в Чикаго Чарлз Еванс смята, че централната банка вероятно ще трябва да вдигне лихвата до 3.25%-3.5% тази година и до 3.75%-4% до края на следващата, което беше в тон с обявеното от председателя на Фед Джеръм Пауъл след последното заседание през юли.

Президентът на Фед в Минеаполис Нийл Кашкари пък каза, че не е "видял нищо, което променя" необходимостта за повишение на основната лихва до 3.9% до края на годината и до 4.4% до края на 2023 г.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации запази позиции, след като нарасна вчера и за последно беше на ниво от 2.8766%.

При суровините петролът от сорта Брент поевтинява с 0.63%, до 98.97 долара за барел. Цената на щатския лек суров петрол (WTI) се понижава с 0.69%, до 93.69 долара за барел.

Брентът все още е на път да запише повишение от 4% в цената за седмицата, докато WTI вероятно ще отчете 5% ръст за седмицата.

Биткойнът изтри част от ръста си от вчера и поевтинява с 1.22%, до 23 916 долара.

Спот цената на златото се понижава с 0.14%, до 17 687 долара за тройунция.