Азиатските акции поевтиняха до двумесечни дъна днес и са на път да запишат най-лошото си седмично представяне от февруари, тъй като инвеститорското доверие беше повлияно от разпространението на Делта варианта на коронавируса и от опасенията, че това може да попречи на глобалното икономическо възстановяване.

Инвеститорите се насочиха към безопасността на държавните облигации, като вчера доходността по щатските 10-годишни държавни ценни книжа достигна най-ниските си нива от февруари.

"Във въздуха се усеща избягването на риска," казва пред Ройтерс анализаторът в National Australia Bank Родриго Катрил.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.9%, до 667.99 пункта, което беше най-ниското му ниво от средата на май. Индексът губи 3.2% за седмицата, което е най-големият му спад от началото на февруари.

Японският Nikkei падна с 2%. Китайските акции също поевтиняват, като индексът на сините чипове CSI300 отстъпва с 1.2%.

Австралийският основен индекс се понижи с 1.6%, след като мерките по локдауна в Сидни бяха затегнати допълнително с цел спиране на разпространението на Делта варианта.

Анализатори твърдят, че по-скоро натрупването на събития е предизвикало промяна в нагласите, а не конкретно единично събитие.

Може ли еврото да засили международното си влияние? Еврото отдавна присъства извън границите на 19-те държави от еврозоната, в които то е въведено като официална валута

Страховете, че централните банки ще „задушат“ икономическото възстановяване, като затегнат паричната си политика в усилията си за ограничаване на инфлацията, бързо разпространяващият се по света Делта вариант на коронавируса и все още ниските нива на ваксинация, влошиха перспективите.

Източник на притеснения за инвеститорите е и политическото напрежение в Близкия изток, Русия и Китай, а мерките на Пекин спряно търгуваните на чужди борси китайски компании също оказаха своя негативен ефект.

В резултат на това пазарите вече започват да поставят под въпрос една от най-успешните сделки тази година, така нареченият инфлационен наратив – залози, че активите, които се облагодетелстват от набиращата сила икономика и по-високата инфлация, ще се представят по-добре от по-стабилните и по-сигурни активи.

Вчера доходността по щатските 10-годишни държавни облигации падна с 2.8 базисни пункта, до 1.293%. Тя се понижи до 1.25% по-рано през деня. Доходността по 30-годишните облигации е с 1.9 базисни пункта надолу до 1.925%.

При акциите щатският индекс Dow Jones изгуби 0.7%, S&P 500 се понижи с 0.86%, а технологичният Nasdaq затвори с 0.7% надолу.

Междувременно, изнесените вчера данни за броя на новите молби за помощи при безработица в САЩ засилиха мненията, че възстановяването на пазара на труда в страната от пандемията от COVID-19 продължава да е разпокъсано.

При валутите чувствителните на риска австралийски и новозеландски долари бяха подложения на натиск, като всеки от тях поевтинява с по 0.3%,

Йената се търгуваше близо до едномесечен връх от 109.81 йени за долар. Еврото поевтиня до 1.1836 долара.

Така доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, отчете леко повишение до 92.423.

Златото, което е друг актив-убежище, е на път да запише най-доброто си седмично представяне от края на май. За последното металът поскъпваше с 0.1%, до 1 804.84 долара за тройунция.

Цените на петрола се понижават в ранната азиатска сесия след ръста от вчера. Брентът губи 19 цента, до 73.94 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол (WTI) отстъпва с 6 цента, до 72.86 долара за барел.