Доларът близо до 3-месечни върхове след протокола от срещата на Фед
Доларът се търгува близо до най-високите си нива от три месеца спрямо други основни валути, след като протоколът от последната среща на Федералния резерв на САЩ потвърди, че най-голямата централна банка в света върви в посока ограничаване на изкупуването на активите още тази година.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, запази позиции при 92.702, като остава почти без промяна, в сравнение със сряда, когато докосна 92.844 за първи път от 5 април.
Според ръководителите на Фед “като цяло все още не се вижда” значителен по-нататъшен прогрес на икономическото възстановяване, въпреки че участниците в срещата очакват, че възстановяването ще продължи и са се съгласили, че трябва да са готови да действат, ако инфлацията или други рискове се материализират, показва протоколът от срещата на централната банка на САЩ.
Доларът се търгуваше на ниво от 1.1792 спрямо еврото, отстъпвайки леко от тримесечния връх от 1.17815, докоснат вчера, когато изнесените данни за германската икономика породиха опасения относно силата на възстановяването в Европа.
Инвеститорските нагласи в Германия, която е най-голямата икономика в еврозоната, падат рязко през юли, въпреки че остават на много високо ниво, информираха от института за икономически изследвания.
По-късно днес президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард ще даде пресконференция.
Доларът поевтинява леко спрямо йената до 110.555, което се дължи на понижението на доходността по щатските държавни облигации.
Доходността по 10-годишните книжа беше на ниво от 1.3079% днес, след като се понижи до 1.2960 вчера за първи път от средата на февруари.
Австралийският долар отстъпва с 0.1%, до 0.74745 щатски долара, но все още е в средата на диапазона, в който се търгува в последните три седмици.
Азиатските акции поевтиняха до шестседмичен минимум днес, след като разпродажбите при технологичните книжа в Хонконг и нарастващият брой случаи на COVID-19 засилиха нагласите за избягване на риска, което постави под натиск цените на петрола и подкрепи държавните облигации и долара.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 1% до най-ниското си ниво от май, след положителната сесия на Уолстрийт вчера.
Японският Nikkei отстъпва с 0.6%, а фючърсите на S&P 500 отчитат понижение от 0.3%.
Хонконгският индекс Hang Seng оглави спада в Азия с понижение от 1.9%, което е осмата му поредна сесия в отрицателна територия. Акциите на интернет гигантите Tencent, Meituan и Alibaba продължават да поевтиняват на фона на регулаторните мерки от страна на китайските власти.
Вчера щатските индекси S&P500 и Nasdaq затвориха на рекордни нива.
На суровинните пазари цената на петрола се понижава в трети пореден ден на фона на опасенията около нарастващото предлагане след провала на преговорите между страните производителки. Фючърсите на брента за последно поевтиняваха с 0.5%, до 73.09 долара за барел, a тези на щатския лек суров петрол (WTI) губят 0.6%.