Азиатските пазари възстановиха част от загубите си днес, след като инвеститорите приеха неизвестността в предстоящите няколко седмици относно това дали варианта Омикрон на COVID-19 ще попречи наистина на икономическото възстановяване и на плановете за затягане на паричната политика на някои централни банки.

Цените на петрола нараснаха с по около 3 долара на барел, възстановявайки част от изгубеното в петък, докато считаната ва валута убежище японска йена си пое глътка въздух след поскъпването от последните дни.

Случаи на новия притеснителен вариант на COVID-19 бяха открити чак в Канада и Австралия, а много държави наложиха ограничения върху пътуването в опит да се предпазят.

Великобритания свика спешна среща на здравните министри на страните от Г-7 днес, на която ще бъде обсъдено развитието на вируса, въпреки че южноафрикански лекар, който е лекувал случаи на Омикрон заяви, че засега симптомите на варианта са леки.

"Има много неща, които не знаем за Омикрон, но пазарите бяха принудени да преоценят перспективите пред световната икономика, докато не получим повече информация," заяви пред Ройтерс Родриго Катрил, пазарен анализатор в NAB.

"Pfizer очаква да научи до две седмици дали Омикрон е устойчив на настоящата ваксина на компанията, докато според други може да отнеме няколко седмици. Дотогава пазарите вероятно ще останат неспокойни."

Търговията бе хаотична днес, но се наблюдават признаци на стабилизиране, като фючърсите на S&P 500 нарастват с 0.8%, а тези на Nasdaq бележат повишение от 0.9%.

И двата индекса в петък записаха най-резкия си спад от месеци, като акциите на туристическите компании и на авиокомпаниите бяха засегнати особено тежко.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отстъпва с 0.1%, но се отдалечи от записаните по-рано през деня дъна. Японският Nikkei също ограничи загубите си и губи 0.9%.

Доходността по двегодишни щатски държавни облигации нарасна до 0.55%, след като в петък падна с 14 базисни пункта, което бе най-голямото понижение от март миналата година.

Промяната в очакванията на пазарите повлия на щатския долар, в полза на японската йена и швейцарския франк.

Дронамикс Кепитъл – шестото дружество, което ще набира капитал на BEAM Преди това същото направиха Биодит, Импулс I, Син Карс Индъстри, Инфинити Капитал и Смарт Органик

По-рано днес доларът се стабилизира при 113.81 спрямо йената, след като поевтиня с 1.7% петък. Доларовият индекс се задържа на ниво от 96.190, след понижението от 0.7% в петък.

Еврото спря при 1.1294 спрямо долара, след поскъпването си от 1.1203 в края на миналата седмица.

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард заяви, че еврозоната е по-добре подготвена да се справи с икономическия ефект от нова вълна на COVID-19 или с варианта Омирон.

Икономическият календар е богат на събития тази седмица, като утре се очакват данни за икономическата активност в Китай, а в сряда ще излязат данните на фабричното производство в САЩ. В петък пък се очакват данните за неселскостопанската заетост в най-голямата икономика в света.

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл и министърът на финансите Джанет Йелън ще говорят пред Конгреса във вторник и сряда.

На суровинните пазари цените на петрола тръгнаха нагоре, след като в петък записаха най-големия си еднодневен спад от април 2020 г.

Брентът поскъпва с 3.9% до 75.57 долара за барел, докато щатският лек суров петрол се оскъпи с 4.5% до 71.24 долара за барел.

Златото се търгува на цената от 1 791 долара за тройунция.