По света в момента има над 100 признати валути, но техният брой може да намалее до пет или шест в следващите 20 години, заяви бразилският министър на икономиката по време на среща на Световния икономически форум в Давос.

Европейските страни въведоха обща валута преди 20 години, което позволява на хората от Франция, например, да пътуват до Германия, без да се налагат да обменят пари.

Това може да бъде повторено в други части от света в бъдеще, при условие че те гледат в една посока политически и икономически, заяви Пауло Гедес.

“Ако вземете предвид политическото и икономическото измерение, би трябвало да имаме пет или шест валути след 20-30 години,” каза той, цитиран от CNBC.

В момента щатският долар е считан за валута убежище, което означава, че стойността му нараства във времена на криза. Много страни са обвързали техните валути с долара от търговски съображение и съображения за сигурност.

Във времена на нестабилност обаче за щатския долар, това обвързване може да навреди на тези страни. Разработването на общи валути за различни страни може да помогне на тези икономики да намалят зависимостта си от долара.

“Ще има една континентална валута, еврото, друга континентална валута, доларът, а Китай ще има собствена валута – по света има 200 милиона китайци, които живеят извън страната в държави, като Филипините и Малайзия, и те търгуват с Китай,” каза още Гедес в подкрепа на своята идея за по-малко, но по-силни валути по света.

Според старши икономиста на МВФ Гита Гопинат обаче този сценарий е “доста малко вероятен.”

“Предвид това, което знаем сега и освен ако няма големи войни или сериозни стени, които да бъдат издигнати навсякъде, мисля, че този сценарий е много малко вероятен,” казва Гопинат.

Тя също така смята, че за да може другите валути да оспорят доминацията на долара, те имат нужда от силни институции.

Това често е критика и спрямо еврото, което в момента се използва от 19 държави. Еврозоната все още не е разработила определени механизми, които ще гарантират на инвеститорите и обикновените граждани, че когато дойде следващият икономически шок, нейната структура няма да се срине.

“Хората много лесно могат да преминат от плащания в кеш към използването на платформи за дигитални разплащания. Дали обаче ще преминат толкова лесно от долара към юана, това е напълно различен въпрос,” каза още Гопинат.