Възходът на капиталовите пазари продължава вече втори ден, подкрепен от надеждите за забавяне на разпространението на пандемията от COVID-19 по света.

И днес водещите борсови индекси в Европа регистрираха повишения. Немският DAX 30 добави 2.8% към стойността си, френският CAC 40 отчете ръст от 2.1 на сто а в Лондон FTSE 100 регистрира ръст от близо 3%.

Почти всички инвеститори и анализатори са единодушни, че световната икономика ще се сблъска с една от най-тежките кризи в своята история, но въпреки това цените на акциите вървят във възходяща посока, което вероятно се дължи на факта, че има и пазарни играчи, които считат мартенските разпродажби за прекомерни.

Други си обясняват възхода на индексите с безпрецедентните финансови "инжекции" и стимули от страна на правителствата и централните банки. Логично една голяма част от тези средства да се насочат именно към капиталовия пазар.

В първите часове на борсовата сесия отвъд Океана също властва оптимизмът. Dow Jones Industrial Average отчита ръст от 3%, широкият бенчмарк S&P 500 се повишава с 2.5 на сто, а технологичният Nasdaq Composite бележи повишение от 1.9%.

Позитивният "полъх" не подмина и Българската фондова борса. Днес SOFIX затвори с повишение от 1.3 на сто, продължавайки възходящото си движение от вчера и затвори на ниво от 427.78 пункта - най-високото от 16 март насам.

Как да Карол Капитал Мениджмънт създаде нов инвестиционен план „Улови момента с Карол Капитал“.

На стоковите пазари днес също преобладава зеленият цвят. Петролът отчете минимален ръст от 0.1%, като фючърсите на американския лек суров петрол към момента се търгуват на ниво от 26.11 долара за барел, а тези на сорта брент са на равнище от малко над 33 долара за барел.

Златото, което от 20 март насам поскъпна с над 14%, днес направи кратка пауза и се задържа почти без промяна на ниво от 1 690 долара за тройунция, след като вчера достигна нов 8-годишен връх.

Търсенето на златото, което се приема за "актив убежище" в кризисни времена, е подкрепено от очакванията за предстоящата световна рецесия, смятат икономистите.