Изминалата 2008 г. беше годината на големите очаквания, че кредитната криза, прераснала по-късно във финансова, няма да засегне България или ако ни засегне, няма да е в голяма степен. Именно затова през първите девет месеца на годината имотният пазар се развиваше почти без сътресения и се сключваха добри сделки, сочи анализ на
БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС.

Средните цени на закупените имоти в столицата през изминалата година са се повишили средно с 18.5% спрямо 2007 г., като най-голям ръст в цените има за третата четвърт на годината.

Последното тримесечие на 2008 година определено може да се определи като тримесечие на застой в продажбите и отдръпване на купувачите, довел до около 20% спад на цените на реално сключените сделки за последните 3 месеца на годината.

Средната цена на закупените имоти в София за 2008 г. е 96 200 евро. Имотите в малките населени места близо до столицата са се продавали на цени около 29 500 евро.

Все още на по-високи нива са се реализирали сделки с имоти във Варна - на средни цени от 107 500 евро. Имотите в села около Варна не на брега на морето са се продавали средно за 31 300 евро. От януари до средата на годината се наблюдаваше ръст в цените на имотите както в град Варна, така и в околните населени места. Този ръст се забави и спря през последните месеци на годината, като някои от строителите започнаха политика на сваляне на цените или коледни и новогодишни промоции.

Апартаментите в Пловдив са се продавали на средна цена от 50 800 евро, а селските имоти близо до града - за 17 300 евро, което бележи ръст от 24% спрямо цените на селските имоти в района през 2007 г.

Средните цени на продадените имоти в Банско са били 66 000 евро, в Пампорово - 77 000 евро, за Слънчев бряг и курортите на юг от Бургас средната цена е 82 000 евро, а по Северното Черноморие - Златни пясъци и др. - средно 110 000 евро. Тези данни доказват предпочитанията на малкото останали купувачи в курортите към луксозни имоти в комплекси с повече екстри, близо до ски пистите или морето, което обуславя по-високите цени на покупките на фона на падащите цени на ваканционните имоти в неатрактивните части на курортите.

Средните цени в по-малките населени места не са се променили много спрямо 2007 г. За имоти в селата, разположени на запад от морето в района на Бургас, купувачите са плащали средно по 28 800 евро. В района на Видин селските имоти са се продавали за 12 500 евро, а имотите около Велико Търново - за 14 200 евро. На югоизток популярните за чужденци селски имоти около град Елхово са се продавали за около 16 300 евро.

Последните три месеца на годината обаче се оказаха кризисни за пазара на имоти и за българската икономика като цяло и това оказа сериозно негативно влияние върху пазара на недвижими имоти. За тези три месеца пазарът почти замря, като това се дължеше основно на забавянето във вземането на решение за сключване на сделки за покупко-продажби на имоти. Купувачите и продавачите се превърнаха в наематели и наемодатели, изчакващи да видят какво ще донесе новата година.

Сделките с недвижими имоти през 2008 г. са се сключвали на цени по-високи средно с 26% в сравнение с тези през 2007 г. - тази тенденция продължава до октомври. След това пазарът намали дотолкова оборотите си, че не може да се направи реална статистика за цените, но все пак можем да кажем, че цените на сключените сделки са спаднали с 15-20% в сравнение с тези от първите девет месеца на годината.

По-високите цени на сключените сделки се обуславят от предпочитанията на купувачите към имоти от по-висок клас с по-високо качество, което е основна тенденция в търсенето на имоти, започнала през 2008 г. и продължаваща и в момента. Наред с търсенето на имоти от най-високия ценови сегмент, за 2008 г. се наблюдава и търсене в най-ниския ценови сегмент. Почти липсват сделки в средния ценови клас.

Източник: БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС