„В Розовата долина, разположена в подножието на Стара планина, редовете с лавандула се простират, докъдето ти стига погледа. Въпреки летните горещини, които са от съществено значение за производството на лавандулово масло, хиляди работници пъргаво берат лилавите цветчета, които след това се тъпчат с крака и се дестилират до 24 часа след брането“. Тази картина представя агенция „Франс прес“, цитирана от БГНЕС.

България изпревари Франция по износ на лавандулово масло. Карловският регион е едно от местата у нас с обширни лавандулови полета, припомня бТВ. .

Според производителя Иван Чиков страната ни заслужено е на първо място като един от големите износители на лавандулово масло в света. Заедно с още трима души той основава кооперация в карловското село Климент, в която през 2003 година се произвежда първото българско биологично лавандулово масло.

„Нашето лавандулово масло се търси, има по-интересна миризма, по-силен аромат, докато френските са на по-нежна основа“, казва производителят. „Първата година е по-специфично да се отгледа, да се създаде насаждението, тя е дълготрайно насаждение, може да кара 25-30 години“, обясни Чиков. Освен в парфюмерията и козметиката българското лавандулово масло се използва и в медицината.

Жътвата на лавандулата в Карловския регион е приключила преди ден, вече е изварено и лавандуловото масло. Тази година то се търгува на рекордната цена от 100 евро за килограм.

Печалбата от декар лавандула варира от 500 до 1500 лева. Ето защо все повече хора от различни краища на страната започват да отглеждат лавандулови полета.

"Има трайна тенденция за повишаване на цените на лавандуловото масло. През последните три-четири години цената му се повиши три пъти", съобщи собственикът на дестилерия Филип Лисичаров.

Намаляването на производството в традиционния лидер в областта Франция изстреля България в позицията на водещ производител, казва Лисичаров. По ирония най-големият пазар на българско лавандулово масло е самата Франция. Сред другите големи купувачи са Германия, Швейцария и САЩ.