Трите най-големи акционерни дружества със специална инвестиционна цел у нас притежават 678 хил. дка земеделска земя, сочи справка на Profit.bg.

Най-голямото от тях е ЕЛАРГ Фонд за земеделска земя, чиито земи са 293 хил. дка, докато Адванс Терафонд АДСИЦ и Агро Финанс АДСИЦ имат респективно по 264 хил. дка и 120 хил. дка земи.

Най-ниската средна цена на придобитата земеделска земя за момента се държи от ЕЛАРГ Фонд за земеделска земя (219 лв./дка), следван от Адванс Терафонд с 238 лв./дка и Агро Финанс с 279 лв./дка.

Къде инвестират трите фонда?

Северозападният и Северен централен район присъства като инвестиции и на трите фонда. Най-голяма част от инвестициите на ЕЛАРГ Фонд за земеделска земя е в Плевенско, следван от Ямбол, Видин, Велико Търново и Враца, докато приоритети за Агро Финанс са Монтана, Плевен и Враца.

Над 90% от инвестициите на Адванс Терафонд са в Североизточен, Северен централен и Северозападен район на страната.

Времена на криза

В настоящите кризисни времена трите дружества не са активни на пазара. Обобщените данни от началото на 2009 г. сочат, че трите компании са придобили общо 7000 дка земи.

„Част от свободните ни средства са инвестирани в депозити. Те са разпределени в три банки, като съотношението на евро депозитите към левовите е 80/20, с което и валутния риск е минимизиран, сподели Радослав Манолов, изпълнителен директор на Адванс Терафонд.

Близо 4.7 млн. лв. са и вложенията на ЕЛАРГ Фонд за земеделска земя в депозити в наши банки.

Арендата:

Един от основните приходи на дружествата е и ще бъде от аренда на част от притежаваната земеделска земя, която е в граници от 64 до 70% от съвкупните земи. От тях се очакват и солидни приходи, като с повишаването на рентата се очаква те да нараснат в следващите години.

Така например очакваните приходи от аренда на земя за ЕЛАРГ Фонд за земеделска земя за 2010/2011 г. е в размер на 8.66 млн. лв.

Продажба на земи:

Част от притежаваната земя от трите компании е атрактивна за осъществяването на различни проекти. И трите компании отчитат продажби на свои земи от началото на годината, като се очаква и реализирането на по-големи сделки до края на 2009 г. (по проектите Ветрови паркове - Ветрино, Камбаните, Елин Пелин). От сделките се очаква да се реализират и милионни постъпления.

Комасация: Тя е с основен приоритет за дружествата, инвестиращи в земеделска земя, тъй като окрупнените парцели ще повишат цената на земята. А освен нейната продажба от фондовете се очаква и разпределението на дивидент (90% от реализираната печалба по закон) между акционерите.

Пазарът на земя у нас:

За последните три години у нас са продадени 3.476 млн. дка земеделски земи, сочат данни на САПИ и Министерството на земеделието и храните.

Най-голям дял (1.374 млн. дка), или 39.53 на сто от земята, е сменила собствеността си през изминалата година, докато за 2006 и 2007 г. количеството е респективно 949 хил. дка и 1.15 млн. дка.

С най-голяма активност за периода 2006-2008 г. може да се похвалят Северен Централен и Североизточния район (892 хил. дка и 888 хил. дка), докато най-слаба е тя в Югозападния район - 139 хил. дка. За последните три години у нас са сключени общо 480 716 арендни договора.

Въпреки развитието на пазара през последните години, това е един от най-перспективните сектори, главно поради европейските пари и драстичната разлика в цената й спрямо останалите страни от Източна Европа.