Литва изгражда огромен технологичен кампус - най-големият в Европа, в столицата си Вилнюс, като целта на страната е да се превърне в новата технологична столица на Прибалтика.

Изграждан от компанията Tech Zity, кампусът е на стойност 100 млн. Евро, ще се простира на 55 000 кв. м. и ще приюти 5000 служители от сферата на цифровите технологии и иновациите, съобщава CNBC и добавя:

“По този начин той ще бъде по-голям от Station F в Париж, който в момента е най-големият стартъп кампус в цяла Европа”.

Разработката е вдъхновена от британски проекти за обновяване като електроцентралата Battersea и художествената галерия Tate Modern. Разработчиците от Tech Zity ще реновират няколко шивашки фабрики в неизползвано индустриално пространство в Новия град на Вилнюс, като ще запазят сегашната архитектура, която включва офис етажи с височина на тавана от поне 7 метра.

Най-големият дървен град изниква в СтокхолмПроектът включва 7 000 нови офиса и 2 000 нови жилища, както и ресторанти и магазини, разположени в 30 сгради
Целта на проекта е да насърчи работещите в сферата на технологиите във Вилнюс да се върнат в офиса след пандемията. Технологичните компании все по-често настояват за това, което е обрат в тенденцията на работа от вкъщи от времето на пандемията.

Растяща технологична сцена

“Технологичната екосистема на Литва се разрасна значително през последното десетилетие”, казва Дариус Закайтис, основател на Tech Zity, пред CNBC. "Когато започнах преди 30 години, в литовската технологична екосистема имаше 200 души. Сега те са 18 000."

"Това е резултат от 10 години активни млади хора, които създават нови компании всеки ден. Някои от тях са много успешни. Литовците са много продуктивни, много ориентирани към резултати, висококвалифицирани момчета и момичета, които много агресивно изграждат собствени компании", добавя той.

Вилнюс, вторият по големина град в балтийските държави, е дом на процъфтяваща технологична индустрия, включително на големи еднорози като търговеца на дребно на дрехи втора употреба Vinted и компанията за киберсигурност Nord, която разполага със собствен кампус с площ 300 кв. м. на 300 метра от този на Tech Zity. Централата на Vinted също се намира в близост.

Новият кампус на Tech Zity ще включва помещения за съвместно обитаване, ресторанти и барове, както и културни и образователни съоръжения.

Създадена от българин компания започна изследвания на лекарства в КосмосаVarda Space Industries на Делян Аспарухов изстреля първата си орбитална развойна капсула в понеделник
"Вилнюс запазва стабилни позиции на европейската технологична сцена благодарение на бързите иновации и далновидните предприятия като Tech Zity", коментира кметът на града Валдас Бенкунскас. "Изпълнена с иновативни предприемачи, мултинационални таланти и амбициозни инвеститори, столицата се превърна в модерен технологичен център, който ражда смели идеи, успешни сътрудничества и решения, ориентирани към хората."

По думите му литовските технологични компании реализират около 99% от приходите си в чужбина, а технологичната сцена в страната се моделира по примера на израелската, която е дом на множество световни технологични успехи.

Tech Zity управлява три технологични кампуса във Вилнюс, включително Tech Park, Tech Loft и Tech Spa, които са дом на компании като Google, Bored Panda и Kilo Health.

Американската стрийминг платформа Netflix е използвала локации на Tech Zity за снимане на филми, включително на документалния сериал, който се фокусира върху основателя на Spotify Даниел Ек.

В момента Tech Zity заема 20 000 кв. м, но с течение на времето планира да достигне 80 000 кв. м, което ще включва нови кампуси, съществуващи локации и други проекти.

В началото на дълъг път

Въпреки неотдавнашните си успехи Литва е далеч от това да се превърне в голям технологичен център, който да съперничи на такива като Великобритания, Франция или Германия.

От канала до кенчето: Стартъп на Бил Гейтс прави бира от отпадни водиВодите от 40-етажен жилищен комплекс се пречистват с
През 2022 г. страната е привлякла 222 млн. евро рисков капитал, което бледнее в сравнение с нейните западноевропейски колеги. За сравнение, британските технологични стартъпи са привлекли 30 млрд. долара, а френските им колеги - 13,5 млрд. евро. Но според местни предприемачи страната привлича все по-голям интерес от страна на инвеститорите.

"Всички водещи компании за рисков капитал сега идват в Литва и разговарят със стартиращи компании, ангел инвеститори и всички останали от екосистемата", разказват от Nord Security пред CNBC.

Така че страната я очаква дълъг път за постигане на технологичните ѝ амбиции, но основите вече са поставени.