Списание „Forbes" публикува класацията си на най-влиятелните хора в света. В нея попадат 67 държавни глави, някои престъпници, финансисти и филантропи, които наистина управляват тази планета.

1. Барак Обама

Президент на САЩ

Възраст: 48

Колко влиятелен е той? Президент на най-голямата, най-иновативната и най-динамичната икономика в света; върховен главнокомандващ на най-богатата и най-смъртоносната армия; може да активира ядрен арсенал, съдържащ повече от 5 000 бойни глави; президент на единствената супер сила в света; неговите Демократи имат мнозинство както в Камарата на представителите, така и в Сената; наскоро получи Нобеловата награда за мир.

2. Ху Дзинтао

Президент на Китай

Възраст: 66

Върховен политически лидер на повече хора отколкото, който и да било друг на планетата - 1.3 млрд. китайци. Около 70% от тях са в трудова възраст между 15 и 64 години, движейки работилницата за стоки на ниски цени. Китай, която е най-големият купувач на щатски дълг, избегна срива по време на финансовата криза посредством мерки за стимулиране на икономиката. По време на Олимпийските игри обаче стана ясно, че в страната има малко политическа и религиозна свободи, както и свобода на пресата, за са показателни и бруталното потъпкване на Тибет и отказът за признаване на независимостта на Тайван. Според някои прогнози Китай се очаква да надмине САЩ като най-голямата икономика в света след 25 години, но това няма да по показател БВП на глава от населението.

3. Владимир Путин

Министър-председател на Русия

Възраст: 57

Путин има по-голяма власт от президента на Русия Дмитрий Медведев, който беше посочен лично от него. Управлява повече от една девета от територията на света, както и огромни енергийни и минерални ресурси. Бивш служител на КГБ, който не се страхува да упражнява своята власт - примери са нахлуването в Грузия, спирането на газа на Украйна и Западна Европа. Вижданията му са анти-Обама: "Дълбоко убеден съм, че постоянната промяна не е за добро."

4. Бен Бернанке

Председател на Федералния Резерв на САЩ

Възраст: 55

Бившият председател на икономическия отдел на Принстън и виден учен в сферата на Голямата депресия сега води най-голямата световна икономика през Голямата рецесия. По негово време задълженията на ФЕД нараснаха от по-малко от 900 млрд. долара през август до над 2.1 трлн. долара днес. Основната лихва на САЩ в момента на практика е 0%, а така наречената доктрина Бернанке призовава за използването на монетарна политика за борба с дефлацията

5. Сергей Брин и Лари Пейдж

Основатели на Google

Възраст: 36

Ако знанието е сила, може би информацията също. Двамата се срещат в Станфорд, а сега се опитват да докарат цялата информация на света до компютъра ви. Google често е избирана за най-добрата компания за работа в САЩ. Общото състояние на двамата се оценява на 30.6 млрд. долара, което би ги поставил на трето място в класацията Forbes 400 на най-богатите. Въпреки че „нямат лоши намерения", Google е обвинявана от някои среди, че убива традиционната издателска дейност и журнализма. Брин: "Някой казват, че Google е Бог, други казват, че Google е Сатаната."

По-нататък в класацията попада телекомуникационния магнат от Мексико Карлос Слим, който е третият най-богат човек в света.

Седмата позиция е за притежателя на медийна империя Рупърт Мърдок, а под номер осем се нарежда Майкъл Т. Дюк, президент и главен изпълнителен директор на Wal-Mart Stores, Inc - най-голямата верига магазини за търговия на дребно в света. Компанията има 401 млрд. долара годишни продажби и разполага с 2 млн. служители и 8 000 магазина.

Деветото място се заема от Кралят на Саудитска Арабия Абдула бин Абдул Азиз ал Сауд. Той е абсолютен владетел на пустинното кралство, което разполага с най-големите резерви на суров петрол в света. Държавната петролна компания Saudi Aramco е най-рентабилната компания в света с печалби в размер на повече от 200 млрд. долара годишно и разполага резерви в размер на 260 млрд. барела или 25% от доказаните петролни залежи в света.

Десети е Бил Гейтс, който е най-богатият човек в света и успя да монополизира и трансформира софтуерния бизнес. Повече от 85% стотиците милиони потребители на компютри в света се взират ежедневно в продуктите на Microsoft

Прави впечатление, че на 41-о място в класацията попада и мексиканският наркобарон и милиардер Хоакин Гузман. Това е най-търсеният човек в Мексико, а САЩ предлагат 5 млн. долара награда за залавянето му. Гузман оглавява наркокартела Синалоа и се смята, че е насочил към САЩ кокаин на стойност между 6 и 19 млрд. долара през последните осем години.