Защо да не даваме пари назаем?
Финансова криза е. Казано по друг начин- всеки има нужда от пари, особено в настоящия момент, когато начините за финансиране на нуждите ви са ограничени поради ограниченото банково кредитиране.
Ако само до преди година при бума на кредитния пазар и жестоката банкова конкуренция, въпросът „колко искате да изтеглите?" бе актуален още при влизането ви в банката, то в момента нещата далеч не стоят така.
Да не говорим, че много хора се подлъгаха и взеха кредити, по-големи от техните възможности и това може да им създава проблеми. Една от новите тенденции в световната практика, породена от финансовата криза, е тази на деливъридж. За нея говорят все повече специалисти.
Най-общо тя се изразява като процес на намаляване на ползваните заети средства от хората под различна форма. Несигурността за бъдещите доходи и посоката на развитие на икономиката, все по-честото намекване за евентуална рецесия и другит кара много от разумните инвеститори и кредитополучатели да мислят за намаляване на своите кредитни и други финансови експозиции извън пределите на собствените им активи.
Това, както и нарастването на по-нататъшната задлъжнялост на населението, допълнително се мотивира от завишените банкови изисквания и лихви, целящи да пресеят и откажат недобросъвестните платци или такива, които не могат реално да преценят възможностите си за погасяване на искания кредит.
В тези смутни времена, напълно важи правилото „Cash is the king" (без аналог на български). Ако вие притежавате този „крал" доста е възможно да попаднете под прицела на приятели и роднини, които да ви молят за пари назаем. Колкото и да ви е трудно да отказвате, ето няколко причини, които могат да ви променят мнението. Ето и защо не трябва да давате пари назаем (или в големи размери, или средства, които необходими за нормалното ви съществуване).
1. Психологически фактор.
Много често подобни заеми развалят добри приятелства и дори роднински връзки. Винаги, когато имате контакт с кредитополучателя, една част от вас ще ви напомня, че той ви е длъжник. Може дори цялото ви поведение да се промени, независимо дали е редовен платец на своите дългове.
2. Несигурност относно това дали ще си ги получите обратно.
За да ви се поискат пари назаем, доста е възможно вие да сте последният източник на финансиране, или казано с други думи длъжникът да е здраво загазил. Кое ще предпочете той, да ви върне парите първо на вас или на банката, която ще му вземе имуществото? Плюс това вие винаги можете да проявите разбиране.
3. Отпуснатите средства няма да ви носят доход.
Разбира се няма как на свой близък да заемете средства срещу лихва. Дори и спасявайки някой, искането на лихва, каквато е алтернативната цена на всеки един капитал, би могло да се сметне за грубост от ваша страна. Често вие дори сам ще се ограничите да поискате такава, защото ще се чувствате неудобно.
4. Морална тежест.
В настоящите трудни времена, ако е известно, че разполагате със средства, можете да станете обект за искане на кредит от много ваши познати. Отпускането на средства на един от тях, може да ви накара да се чувствате отговорен да помогнете и на останалите.
5. Несигурност за искреността на вашето приятелство.
Отпускането на заем на приятел може да ви накара винаги да се чудете, дали приятелството ви е истинско, или зад него стоят не толкова безкорестни причини.
6. Можете да се разочаровате по много причини.
Съзнателно, или не ще почнете да следите поведението на кредитополучателя и неговия начин на живот. Ще започнете да се дразните при направа на покупки преди да се разплати с вас. Можете подсъзнателно да очаквате и той да ви помогне при нужда, което така и да не се случи. Всеки път когато ви се иска да си купите нещо, но не можете ще съжалявате, че сте заели тези средства, които винаги ще изникват в съзнанието ви. Това може да промени цялостното ви отношение към дадения човек.
И накрая можем да кажем, че има много причини в противовес на всички изброени до тук. Но разбира се не е необходимо те да ви се изброяват, ако сте решили да помогнете.