Одобриха продажбата на една от най-големите компании у нас
Една година мина, откакто чешката ЧЕЗ Груп обяви, че възнамерява да продаде активите си в България.
Сделката явно е на финалната права, след като от мажоритарния акционер на ЧЕЗ Електро България и ЧЕЗ Разпределение България обявиха, че надзорният съвет на ЧЕЗ е одобрил продажбата на активите в страната ни.
За купувач се посочва Инерком България, а няколко чешки и полски медии съобщават цена от 320 млн. евро. В последните месеци за ново собственици на активите на ЧЕЗ у нас бяха спрягани друга българска компания - Future Energy, и чешката Енерго Про, за която дори се знаеше, че е предложила 281 млн. евро.
Предстои сключването на договор за евентуалната продажба, която е под условие, че бъдат получени съответните корпоративни одобрения на страните по нея и съответните регулаторни одобрения.
ЧЕЗ стъпи на българския пазар през 2004 г., придобивайки две трети от акциите на три електроразпределителни компании.
През 2007 г. електроразпределителният бизнес бе отделен от доставката на електроенергия и първоначалните три компании бяха трансформирани в "ЧЕЗ Разпределение България" АД, която пое разпределението на електрическа енергия, и "ЧЕЗ Електро България" АД, която пое бизнеса с търговия с електроенергия.
CEZ а.с. притежава дял от 67 на сто в двете компании, а останалата част е разпределена между миноритарни акционери.
През следващите години в България бяха създадени още компании. Днес "ЧЕЗ Разпределение България" доставя електроенергия на близо 3 млн. клиенти. През 2016 г. "ЧЕЗ Електро България" и "ЧЕЗ Трейд България" продадоха 9.7 тераватчаса електроенергия на крайни клиенти.
В сделката за продажба са включени също соларната електроцентрала "Орешец", разположена в Западна България, и централата "Бара" за производство на електричество от биомаса в южните части на страната. ТЕЦ "Варна" край брега на Черно море бе продадена от CEZ Group през декември 2017 г. на българската компания СИГДА.
Днес ЧЕЗ Разпределение България е четвъртата най-скъпа компания на Българска фондова борса с пазарна оценка от близо 540 млн. лв.
Книжата на ЧЕЗ Електро пък за последно се търгуваха на ниво от 25 000 лв., а в предходните седмици и месеци цените достигнаха и до над 26 000 лв. - нива, невиждани на БФБ-София от поне 10 г. насам.