Трудовата сила на бъдещето се стреми към кариера в компании, развиващи иновативни енергийни решения, вместо към петролните и газови конгломерати.

62% от тинейджърите на възраст от 16 до 19 години, заявяват, че кариера в петролни и газови компании е непривлекателна, сочи проучване, проведено сред 1 200 млади американци от EY. В тази цифра влизат и 39%, които посочват, че индустрията е „много непривлекателна”.

В по-горната възрастова група 20-35 години, данните показват, че 44% не са привлечени от петролната и газова индустрия срещу 55%, които виждат тази сфера като добро поле за развитие на кариера.

Резултатите от анкетата, показват, че петролните и газови компании се характеризират с негативни последици за околната среда и с липса на симпатия от младите. Това би направило много трудно намирането на персонал в близко бъдеще, пише CNN.

Младото поколение вижда потенциална кариера в разглежданите компании като нещо несигурно, опасно и вредно за обществото, сочи докладът на EY. Така например, двама от всеки трима тинейджъри, мисли, че петролната и газова индустрия създават повече проблеми, отколкото решават.

Повечето млади хора виждат тези индустрии като генератор на енергията, използвана от техните родители.

На този фон не е никак изненадващо, че младите хора искат да работят в енергийните компании на бъдещето. 2/3 от анкетираните посочват, че работна позиция в сферата на зелената енергия би била привлекателна за тях.

Това е добра новина за компании като Tesla, която е водеща на пазарите на електромобили и соларни панели.

Търсенето на реализация в сферата на зелената енергия не е никак лош избор, особено при факта, че работните позиции в тази индустрия скачат 17 пъти по-бързо спрямо цялата икономика на САЩ.

С напредване на времето възобновяемите енергийни източници ще се възползват от все повече инвестиции, включително от традиционните петролни и газови играчи. Според доклада големите американски енергийни компании ще трябва да вложат 350 млрд. долара във вятърна и соларна енергия до 2035 година, за да останат в играта.

Джеф Буш, президент на компания за подбор на персонал CSI Recruiting ,е съгласен, че за традиционната енергийна индустрия предстоят мрачни времена. „Те се възприемат като нискотехнологични и отвъд модата, доколкото става дума за околна среда”, казва Буш.

Притесненията относно ролята на големите петролни играчи в глобалното затопляне, обяснява и възхода на природния газ. Газът се смята за по-екологичночисто гориво, което ясно се вижда и от анкетата на EY. Едва 18% от анкетираните имат негативно мнение за природния газ, при 37% за петрола.

Разбира се, играчи като Exxon, Chevron, BP и други правят добри пари от добива на природен газ.

Замърсяването на околната среда не е единствената причина, поради която младите хора не се виждат в петролната и газова индустрия. Тази сфера на дейност има дълга история на възходи, създаващи сериозен брой работни места, която обаче не винаги завършва с щастлив край. Неприятната репутация бе затвърдена в резултат на настоящото поевтиняване на нефта, което доведе до съкращаване на множество фалити и загуба на 200 хил. работни места.

Сега обаче шистовият добив на нефт е във възход, което носи със себе си необходимостта от повече работници. Тази задача обаче може да се окаже трудна за изпълнение, ако имаме предвид резултатите от анкетата.