Русия купува все повече от дълга на САЩ.

През март тази година страната е изкупила държавни ценни книжа (ДЦК) на САЩ на стойност 13.5 млрд. долара. Така Русия вече държи близо 100 млрд. долара от американския дълг, сочат данните на Министерство на финансите на САЩ, цитирани от CNN.

Русия купува американски ДЦК за трети пореден месец. Основната причина за това може да се търси в опити на страната да възстанови валутните си резерви, които драстично намаляха поради падналите цени на петрола.

Когато цената на петрола започна да пада в края на 2014 г., руската икономика и валута потеглиха също надолу. Паралелно с това, икономическите санкции от страна на САЩ и ЕС не помагат за подобряване на ситуацията.

Руската рубла записа най-ниското си ниво за всички времена в началото на 2016 г. Тогава цената на петрола бе едва 26 долара на барел.

Крахът на рублата можеше да е дори по-сериозен, ако руското правителство не беше похарчило доста щатски долари от резерва си, за да подкрепи валутата си.

Преди спада на цената на петрола, Русия държеше дълг за около 150 млрд. долара. Той падна до 66.5 млрд. долара през 2015 г.

Цената на черното злато се вдигна до около 50 долара, което докара и 14% ръст в стойността на рублата през последните 12 месеца.

"Високите цени на петрола им позволяват да купуват долари, които използват, за да поддържат рублата“, казва Уин Тин, ръководител в Brown Brothers Harriman.

Повечето държави държат своите валутни резерви в американски ДЦК, тъй като се смята, че те са една от най-сигурните форми на инвестиция.

Според експерти, не е изключено Русия да държи част от дълга на САЩ в офшорни зони, като Швейцария и прочее. „Лесно може да се предположи, че държат два пъти по-голям дълг спрямо обявеното“, казва Тин.

Така или иначе, няма как подобни твърдения да бъдат доказани. Това, че Русия е изкупила американски ДКЦ за 100 млрд. долара, не е нещо кой знае какво, особено на фона на това, че Китай и Япония държат по над 1 трилион долара от дълга на САЩ.