По време на Международния фестивал на рекламата в Red Apple в Москва космонавтът и популярен блогър Олег Артьомев разказа някои неща за секса, алкохола и храната в Космоса. Както и за това колко време е необходимо, за да се стигне до Марс и обратно.

"Дълго време се отнасях отрицателно към социалните мрежи. Преди ни беше забранено да ги използваме. След това получихме задача. В началото не проявих интерес, по-скоро наблюдавах американските си колеги, които започнаха да се съревновават колко последователите ще достигнат в Twitter. След време и аз започнах да проверявам колко лайкове имам и т.н. Усетих обаче, че всичко това ме натоварва. Днес не прекарвам повече от 15-20 минути в социалната мрежа", сподели космонавтът.

Олег като дете изобщо не е мечтал да отиде в Космоса.

Всъщност, спомените му за космонавтите от онова време са неприятни. Живеел в Байконур. Родителите му редовно го изкарвали на пътя, независимо дали е студено, или горещо, за да наблюдава идването на космонавтите. А последните постоянно закъснявали. Именно поради това не ги харесвал.

"Подготвях се за първия си полет в Космоса в продължение на 11 години", казва Олег. Ако е знаел, че ще му отнеме толкова време, никога е нямало да се заеме.

По думите му трудно е да се каже кои са по-добри - американците или руснаците. Станцията им е обща. Руснаците разполагат с кораби, а американците планират нова ракета съвсем скоро.

Храненето на руските и американските космонавти също се отличава. Според Олег руснаците имат щастие да ядат по-вкусни храни. За доказателство храната се е превърнала в нещо като валута. Скаридите са по-скъпи от изварата.

Консумацията на алкохол в Космоса е възможна, но е забранена.

Първоначално жените в Космоса са малко, дълго време се е следвала морската традиция... На кораба да няма жени. За по-малобройното присъствие на жените допринася и отсъствието на желаещи сред нежната половина на света.

"В момента имаме две активни космонавтки", допълва Олег. Той споменава Лена Серова и Анна Кикина.

А дали сексът е възможен технически в Космоса? Да. Но "Камасутра" там си почива. Да се зачене е напълно възможно. Не е препоръчително да се ражда, тъй като за развитието на плода изкуствената гравитация не е неблагоприятна.

Безтегловността е коварна, казва Олег.

За да се преборят със страха, космонавтите задължително правят над 40 скока с парашут. По време на падането във въздуха те трябва да до определена височина да направят репортаж. Първоначално успяват да изрекат няколко звука, думи, а след време могат дори стихове да четата, страхът отлита, хладнокръвието се настанява напълно.

Според руския космонавт на една станция задължително трябва да има човек. Без него тя не може да работи.

А дали може човешко същество да оцелее на Марс в отсъствието на магнитно поле? Скоро се очаква отговор на този въпрос, тъй като е предвиден експеримент.