Binance е обвиненa в нарушаване на финансовите закони на САЩ
Американските регулатори се опитват да забранят най-голямата платформа за крипто търговия в света Binance, твърдейки, че тя е работила незаконно в страната, предават световните агенции.
В съдебния иск на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) се казва, че компанията е развивала бизнес в САЩ, като същевременно не се е регистрирала коректно и е нарушила множество американски финансови закони, включително правила, предназначени да осуетят прането на пари, посочва BBC.
Binance защити своите практики, като заяви, че е направила „значителни инвестиции“, за да гарантира, че потребителите от САЩ не са активни на платформата, което включва блокиране на потребители, идентифицирани като американски граждани или такива, които имат мобилен номер в САЩ.
„Този иск е неочакван и разочароващ, тъй като работим в сътрудничество с CFTC повече от две години. Въпреки това възнамеряваме да продължим да си сътрудничим с регулаторите в САЩ и по света“, казват още от компанията. „Най-добрият път напред е да защитим нашите потребители и да си сътрудничим с регулаторите за разработване на ясен, обмислен регулаторен режим.“
Основана през 2017 г., в момента компанията е най-голямата централизирана борса за цифрови активи в света, която има повече от 100 милиона потребители в световен мащаб. Тя се ръководи от канадския милиардер от китайски произход Чанпен Жао.
CFTC казва, че Binance е активна в САЩ от 2019 г., но никога не е била законно регистрирана, използвайки „умишлено непрозрачна“ глобална корпоративна структура в опит да избяга от надзора.
През по-голямата част от това време Binance не е изисквала от своите клиенти да предоставят каквато и да е информация за потвърждаване на самоличността, преди да търгуват чрез платформата, твърди CFTC в гражданското дело, заведено във федералния съд в Илинойс.
През 2021 г. Binance обяви, че затяга правилата си. Но в същото време, твърди CFTC, е съветвала базирани в САЩ клиенти как да избегнат инструментите за контрол, използвайки виртуални частни мрежи (VPN) и фиктивни компании.
Компанията е избягала от правилата, "за да увеличи максимално корпоративните си печалби", казва още CFTC, настоявайки пред американския съд на Binance да бъдат наложени постоянни забрани за търговия и регистрация.
Председателят на CFTC Ростин Бехнам казва, че правителството е завело делото, за да защити американските инвеститори и то трябва да послужи като по-широко предупреждение за работещите в крипто сектора.
След няколко години на експлозивен растеж, крипто индустрията се бори с рязък спад в цените, както и с повишен контрол от страна на регулаторите.
Миналата година американски служители предупредиха индустрията, че планират да използват съществуващите закони за по-стриктна битка с проблеми като конфликт на интереси и липса на прозрачност, припомня BBC.
През октомври CFTC заяви, че повече от 20% от делата, които е водила през последните 12 месеца, засягат сектора, включително тези срещу Bitfinex и Tether. CFTC е сред агенциите, повдигнали обвинения в измама срещу Сам Банкман-Фрайд и FTX, преди това основен конкурент на Binance.