Bitcoin се представя отлично. Защо?
Този месец Bitcoin рязко поскъпна, но не поради причините, които може би си мислите. Или поне не само. Най-голямата цифрова валута в света е поскъпнала с повече от 12% от началото на юни, а в сряда цената ѝ надхвърли 30 000 долара и достигна най-високото си ниво от 14 април насам, сочат данни на Coin Metrics, цитирани от CNBC.
Пазарните играчи отдават скока на новината, че американският гигант за управление на активи BlackRock е подал заявление за борсово търгуван фонд за Bitcoin, проследяващ пазарната цена на базовия актив, посочват още от медията и добавят:
“Въпреки че това може да е част от причината, извънредният ръст може да се отдаде и на друг фактор извън потока от новини, свързани с големите институции, които предприемат стъпки за приемане на Bitcoin или други цифрови активи”.
Малка ликвидност и големи играчи
"Дълбочината" на криптопазара - термин, който се отнася до способността на пазара да поеме сравнително големи поръчки за покупка и продажба, през тази година се намира на много ниски нива. В такива моменти, когато големите играчи правят поръчки за покупка или продажба на цифрови монети, цените могат да се движат силно нагоре или надолу. Това се случва дори ако въпросните поръчки не са толкова големи. По друг начин казано, “дълбочината” е мярка за ликвидността на даден пазар.
Биткойнът се покачва до най-високото си ниво от повече от месецЦената на биткойн скочи днес с почти 10% до $30 621,80, най-високото ниво на криптовалутата от април
Според компанията за данни Kaiko пазарната дълбочина на Bitcoin е спаднала с 20% от началото на тази година, като тя е една от най-тежко засегнатите криптовалути по отношение на този показател.
"Неотдавнашният скок на стойността на Bitcoin до голяма степен се дължи на големи сделки в рамките на по-малко ликвиден пазар", обяснява Джейми Слай, ръководител на изследователската дейност в CCData, пред CNBC. "Нашият анализ на пазарните поръчки разкрива агресивно нарастване на покупките, което предполага, че големите играчи се стремят да получат експозиция към цифровите активи. Когато се комбинират големи поръчки с малко наличност, пазарът е склонен към по-волатилни движения”.
Тази липса на ликвидност отчасти е обусловена от регулаторния контрол върху криптоиндустрията от страна на американските власти, след като Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) заведе дела срещу големи борси като Coinbase и Binance.
Именно ниската ликвидност, която е характерна за криптопазара от началото на 2023 г., отчасти стои и зад 80%-ния ръст на криптовалута №1 от началото на годината.
Търговците на дребно не са се завърнали. Все още
Друга забележителна характеристика на настоящия криптопазар е ниският обем, който се търгува на борсите, посочва CNBC. Според уебсайта CoinGecko дневният обем на търговията с криптовалута в момента е около 24 млрд. долара, което е значително по-малко от общия обем на търговията с Bitcoin от над 100 млрд. долара по време на пика на криптопазара през 2021 г., когато цифровата валута достигна исторически връх от почти 69 000 долара.
Най-големият мениджър на активи в света поглежда към криптопазара BlackRock е подал заявление за създаването на Bitcoin ETF - борсово търгуван фонд, който инвестира предимно в криптоактиви
Големите криптоинвеститори обикновено се надяват, че скокът на цените ще бъде достатъчен, за да изкуши инвеститорите на дребно да се върнат на пазара, което в крайна сметка повишава цените на Bitcoin и други цифрови активи. Това обаче все още не се е случило.
"Това, което е забележително за случая, е, че като цяло обемите на търговията са на многогодишно дъно и наблюдаваме само леко увеличение, което е далеч по-ниско дори от нивата, които видяхме от януари до март", казва пред CNBC Клара Медали, директор на отдел "Изследвания" в Kaiko. "Обемите на търговия и волатилността на цените са два от най-сериозните показатели за активността на криптопазара. А сега както волатилността, така и обемите са на многогодишно дъно и дори бързото нарастване на цената не е достатъчно, за да привлече търговците."
Това не е пазар за обикновени клиенти
През последния цикъл на Bitcoin пазарната динамика до голяма степен се определяше от големи институционални имена като Morgan Stanley и Goldman Sachsм, които създадоха бюра за търговия, за да предоставят на клиентите си достъп до цифровата валута.
Истинското разрастване на пазара обаче започна когато той беше забелязан от търговците на дребно в началото на 2021 г., когато хората бяха изкушени от NFT и други по-спекулативни концепции.
Криптовалутите се повишиха след хода на BlackRock за биткойн ETFБиткойн приключи петък с покачване от 3,75% до $26 355,04, а етерът напредна с 3% до $1,718.32
“Последвалият скок на цената на Bitcoin до безпрецедентни нива беше съпроводено с рязко нарастване на обема на търговията. Той се повиши от 21,2 млрд. долара в началото на 2020 г. до 105,4 млрд. долара на 9 ноември 2021 г., когато Bitcoin достигa своя исторически връх", обясняват от CoinGecko.
Днес обемът на търговията дори не се доближава до този в разгара на криптобума през 2021 г.
"Всяка новина води до промени - ако е добра, тогава професионалните трейдъри търгуват. В противен случай - не търгуват", казва пред CNBC Карол Александър, професор по финанси в университета в Съсекс. "А когато се появи новина като тази за Bitcoin ETF на BlackRock, тя изстрелва цените нагоре".
Подаването на искане за ETF от BlackRock беше последвано от подобен ход на Invesco и WisdomTree, които също подадоха документи за свои собствени продукти, свързани с криптовалута №1.
На дъното ли е пазарът?
Виджай Аяр, вицепрезидент на международните пазари в индийската криптоборса CoinDCX, коментира пред CNBC, че подозира, че последното покачване на цената на Bitcoin се дължи повече на "дългосрочни институционални купувачи".
САЩ планира 30% данък върху енергията за добив на криптовалути Годишното потребление на електроенергия само за добива на Bitcoin в САЩ е по-голямо от това на някои държави
“Големите фондове и хедж фондовете с фокус върху криптовалутите са сред пазарните участници, които движат действието”, смята той.
Други представители на криптоиндустрията пък изразяват надежди, че пазарът е близо до период на "дъно", в който може да започне да се покачва отново. Скорошният ръст повтаря този през 2018 г., когато и цената, и обемите на Bitcoin бяха потиснати в продължение на няколко месеца, преди да започнат да се покачват главоломно през следващата година.
Но Слай от CCData предупреждава, че "все още е твърде рано да се каже дали най-лошото е приключило".
"Вълната от интерес от страна на традиционни финансови институции като Blackrock, Citadel и Fidelity вдъхва нов оптимизъм на пазара", казва той. "При условие че по-широката макросреда и пазарите на акции продължат да бъдат благоприятни, е възможно Bitcoin да запази сегашната си положителна ценова траектория."