Криптокомпаниите играят покер с Комисията по ценни книжа и борси
Криптокомпаниите играят покер с Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), като отправят смели заплахи да напуснат САЩ, като в същото време регулаторът засилва натиска върху индустрията.
Основните играчи се надяват SEC и Вашингтон да приемат сериозно това, което наблюдателите на криптовалутите смятат за блъф и да смекчат твърдата линия, която регулаторите са заели спрямо индустрията, съобщава CNBC.
Криптоборсата Coinbase и компанията за блокчейн услуги Ripple се нахвърлиха върху SEC и заплашиха с планове за прехвърляне на бизнеса в чужбина, в опит да съберат подкрепа и да изпратят послание до американските политици, загрижени, че страната може да пропусне ключова технологична иновация.
Миналата седмица главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг заяви, че SEC е предприела "самотен кръстоносен поход" с крайните си действия срещу някои криптокомпании.
Той добави, че председателят на регулатора Гари Генслер е заел "антикрипто становище", въпреки че е бил поддръжник на индустрията докато е преподавал като професор по икономика в MIT Sloan School of Management. "Не мисля, че Генслер се опитва непременно да регулира индустрията, колкото да я ограничи. Но това е доста безполезно за индустрията в САЩ като цяло.", смята Армстронг.
Брад Гарлингхаус, главен изпълнителен директор на Ripple, също нападна SEC. Когато го попитаха за посланието му към Генслер, докато компанията обявяваше разширяването си в Дубай, той се пошегува: "Кой?", а по-късно заяви, че Ripple ще похарчи 200 млн. долара в своя защита срещу съдебния процес, иницииран от регулатора.
"Намирам това за тъжно като компания, която е започнала в Съединените щати и като човек, който е американски гражданин. Изпитвам тъга по този повод.", каза Гарлингхаус.
Дубай и Европа са много по-благоприятни пазари със своите регулаторни рамки за виртуални активи, убеден е Гарлингхаус и добавя, че САЩ определено са в задънена улица.
SEC предприе решителни действия за прилагане на законодателството срещу компании, включително Ripple, Coinbase, Kraken и Paxos, обвинявайки всяка от тях в нарушаване на законите за ценни книжа.
Твърдението на SEC е, че повечето токени на пазара могат да се квалифицират като ценни книжа, което би ги подчинило на много по-строги изисквания за регистрация.
Криптокомпаниите, естествено, са категорично против активите им да се третират като ценни книжа.
Въпросът сега е могат ли действително да напуснат пазара в САЩ?
"САЩ са един от най-големите пазари за крипто и следователно е малко вероятно те да напуснат", заяви Лариса Яровая, доцент по финанси в университета в Саутхемптън, в отговор на запитване на CNBC.
"Най-големият страх на криптокомпаниите е, че регулацията ще предизвика паника сред инвеститорите и цените ще се понижат. Да изглеждат уверени (дори арогантни) е често срещана тактика на изпълнителните директори. Те смятат, че това ще вдъхне увереност на инвеститорите, в някои случаи свръхувереност, и ще насърчи по-нататъшно ирационално поведение сред тях, дори когато цените падат."
Гарлингхаус от Ripple заплашва да премести централата на компанията си в чужбина от 2020 г. насам, допълва CNBC. През октомври същата година той заяви, че Великобритания, Швейцария, Сингапур, Япония и Обединените арабски емирства се разглеждат за потенциалното преместване на Ripple в чужбина.
Това все още не се е случило.
Междувременно шефът на Coinbase предположи на лондонска финтех конференция през април, че фирмата ще обмисли варианти за повече инвестиции в чужбина, включително преместване на друго място, ако борсата не получи регулаторна яснота в САЩ.
Месец по-късно Армстронг заяви, че Coinbase "няма да се премества в чужбина".
САЩ са огромен пазар за индустрията, като над 50 милиона американци твърдят, че притежават криптовалута, според проучване, проведено от Morning Consult за Coinbase.
"За тези компании има много по-голям фокус върху международните пазари. Но лично аз просто не виждам това някога да се случи – да напуснат напълно пазара в САЩ", каза Джонатан Левин, съосновател на Chainalysis, в интервю за CNBC.
Освен това, практическите аспекти на преместването на тези вече големи компании от САЩ ще бъдат трудни.
"Въпреки че тези индустрии са виртуални по своята същност, те все пак се нуждаят от хора, а хората имат семейства, ипотеки и предпочитания за мястото, където живеят. Замяната им с местни таланти на новото място може да се окаже по-лесно да се каже, отколкото да се направи", обяснява пред CNBC Джордж Уестън, партньор в глобалната офшорна правна фирма Harneys.
Криптокомпаниите изказват и опасенията на някои служители, че САЩ са в регулаторна несигурност, докато други юрисдикции, като Европейския съюз и Обединеното кралство, са се заели сериозно с изработване на регулаторни рамки.
Хестър Пиърс, комисар в Комисията по ценните книжа и борсите, заяви на конференция на Financial Times миналата седмица, че САЩ "ще се прострелят в крака, ако продължат без регулаторен режим.".
Пиърс похвали ЕС за напредъка с прокарването на закони за криптоиндустрията. Очаква се ЕС да въведе първия цялостен набор от разпоредби за цифровите активи, известен като Markets in Crypto Assets (MiCA) през 2024 г.
Диего Бало Осио, партньор в адвокатската кантора Clifford Chance, заяви, че други юрисдикции, включително Великобритания , променят законодателните си рамки, за да създадат ясни регулаторни режими за борсите.
"Това означава, че други държави на практика предоставят на базираните в САЩ борси възможност - място, където да се преместят. Допускаме, че американската борса може да реши да създаде оперативни хъбове с юрисдикции извън САЩ.", обясни той пред CNBC.
Binance, най-голямата криптоборса в света, наскоро заяви, че за компанията е станало по-трудно да оперира в САЩ и че има нагласа да се прехвърли във Великобритания.
Патрик Хилман, главен стратегически директор на компанията, заяви, че САЩ "са много объркани през последните шест месеца", посочвайки действията на SEC срещу Coinbase.".
"Моето заключение е, че според мен това е по-скоро дрънкане на оръжия, отколкото истинско желание на криптобизнесите да напуснат САЩ. Но ако SEC продължи в същия дух, много компании няма да имат друг избор, освен да опитат по друг начин. Това е екзистенциален въпрос", заявява Даниел Чефалвай, партньор в адвокатска кантора BCLP, в коментар за CNBC.