Японски банки ще обединят усилия за създаването на нова дигитална валута, която трябва да бъде представена преди Олимпийските игри в Токио през 2020 г. Ходът на финансовите институции идва в отговор на китайския гигант Alibaba, чиято платформа за мобилни разплащания навлезе на японския пазар.

Консорциумът от банки, водени от Mazuho Financial Group и Japan Post Bank, си осигури подкрепата на централната банка и финансовия регулатор в страната за създaването на J Coin – виртуална валута, предназначена за заплащане на стоки и трансфер на пари чрез мобилни устройства, пише Financial Times.

J Coin ще може да се обменя в японска йена при курс 1 към 1, чрез мобилно приложение. Потребителите ще могат да използват и QR кодове, за да сканират стоката, която желаят да закупят, плащайки за нея по този начин.

Банките ще осигуряват услугата безплатно, като в замяна ще получат правото да събират повече данни, свързани с потребителските навици на клиентите си. „Мисля, че електронните пари са с едни гърди пред банковите карти, защото, когато използвате тези карти, магазинът плаща такса (за ПОС терминала – бел. ред.)“, коментира Ясухиро Сато, президент и изпълнителен директор на Mizuho Financial Group.

В същото време, японският конгломерат Mitsubishi UFJ Financial Group Inc (MUFG) също разработва дигитален актив, базиран на блокчейн технологията, носещ името MUFG coin. Големите банки в страната водят разговори за присъединяването на MUFG към инициативата J Coin.

“Наясно сме с концепцията на J Coin, но ще се въздържим от коментар“, казва говорител на MUFG. “Искаме постиженията на MUFG coin и нашето ноу-хау да бъде използвано в Япония, включително от други банки, но все още не сме решили какви конкретни мерки да предприемем“, добавя говорителят пред финансовото издание.

Няколко големи японски банки лобират пред властите колко опасно е навлизането на Alipay на Alibaba на местния пазар. Платформата вече функционира в няколко града, включително Токио.

Според банките, Alipay ще позволи данните на японските потребители да бъдат изпращани към Китай, сочи презентация на институциите, видяна от Financial Times.

Основната идея зад J Coin е демонстрация на финтек капацитета на японския бизнес по време на Олимпийските игри в Токио през 2020 г. Очаква се стотици хиляди туристи да посетят Япония специално заради спортното събитие.

По думите на Ясухиро Сато, ще бъде най-добре, ако всичко банки в страната работят заедно по проекта. „Не трябва да придърпваме идеята само за себе си, трябва да отворим иновациите“, казва той.

J Coin ще бъде проектирана така, че да избави японците от тяхната тежка зависимост от парите в брой. За сравнение, около 70% от всички разплащания в Япония все още се осъществяват в брой. Това е доста висок процент, в сравнение с останалите развити страни по света, където обикновено в брой са около 30% от всички разплащания.

„Харесваме парите в брой, защото Япония е доста сигурна страна“, казва Сато. „Но кешът не е особено продуктивен, така че трябва да променим структурата от пари в брой към електронни пари“, добавя президентът и изпълнителен директор на Mizuho Financial Group.

Банките са изчислили, че новата блокчейн система ще добави допълнителни 10 млрд. йени към японската икономика чрез съкращаване на разходите, свързани както със съхраняването на парите в брой, така и с такси по картовите разплащания.

Японският план се присъединява към общата тенденция по света – все повече банки поглеждат към блокчейн технологията и дигиталните активи. Финансовите институции виждат големия потенциал в споделената счетоводна книга (блокчейн технологията), която позволява по-бързи, ефективни и евтини трансакции.

Така, докато потребители и инвеститори са вторачили поглед в цената на биткойн, истинската революция се случва тихо, а нейното име е блокчейн.