Microsoft придобива 4% от Лондонската фондова борса
Microsoft ще придобие 4% дял в Лондонската фондова борса като част от сделка, в която операторът на борсата ще похарчи поне 2,8 млрд. долара в рамките на 10 години за облачни услуги на технологичният гигант, съобщава CNN.
Двете компании обявиха партньорството си в съвместно изявление в понеделник, като изтъкнаха ползите, които то ще донесе на клиентите на борсата чрез подобрени данни и анализи. В резултат на това, акциите на London Stock Exchange Group (LSEG) поскъпнаха с 4%.
Партньорството "създава атрактивни възможности за ръст на приходите и за двете компании", смята главният изпълнителен директор на LSEG Дейвид Швимер.
Като част от сделката платформата за данни на Лондонската фондова борса и друга технологична инфраструктура ще бъдат мигрирани в облачната среда Azure на Microsoft. Компаниите също така планират да работят заедно за разработване на нови продукти и услуги за данни и анализи, използвайки Microsoft Azure, Microsoft Teams и възможностите на технологичният гигант в сферата на изкуствения интелект (AI).
Като начало борсата ще може да споделя своите данни и анализи с Teams и Microsoft 365, който включва Excel и PowerPoint.
"Партньорството ще надгради добрия напредък, постигнат от LSEG при интегрирането на Refinitiv, и ще засили позицията ѝ на водещ световен доставчик на инфраструктура и данни за финансовите пазари", се казва в изявлението на двете компании.
Миналата година LSEG завърши придобиването на Refinitiv на стойност 27 млрд. долара, с което се превърна във втората по големина компания за финансови данни след Bloomberg. Нейният бизнес с данни и анализи съставлява 2/3 от приходите на групата.
Microsoft ще закупи акциите на LSEG от Blackstone и Thomson Reuters (TRI). Очаква се покупката да приключи през първото тримесечие на 2023 г.
Проблеми в сделката с Activision Blizzard
Тази добра за Microsoft новина идва на фона лоша такава от края на миналата седмица, в края на която от Федералната търговска комисия (FTC) подадоха иск за блокиране на планираното от технологичния гигант придобиване на компанията за видеоигри Activision Blizzard на стойност 69 млрд. долара. От комисията смятат, че тя може да потисне конкурентите на няколко пазара, между които игралните конзоли и абонаментите за игри.
В жалбата се посочват предишни придобивания на подобни компании от страна на Microsoft, особено на известния разработчик Bethesda Softworks и неговата компания-майка ZeniMax. Въпреки че поема ангажимент заглавията да останат достъпни за всички на пазара, впоследствие Microsoft прави някои заглавия на игри ексклузивни за Xbox.
"Microsoft вече показа, че може и ще прави определено съдържание недостъпно за своите конкуренти в областта на игрите", се казва в изявление на Бюрото за конкуренция на FTC. "Днес се стремим да попречим на Microsoft да придобие контрол над водещо независимо студио за игри и да го използва, за да навреди на конкуренцията на множество динамични и бързоразвиващи се пазари на игри."