Кои са най-старите мостове в света?
Мостовете са нещо, което днес повечето хора приемат за даденост. В древността обаче това са били едни от най-сложните инфраструктурни съоръжения.
Те се появяват по време на възхода на първите цивилизации в Древна Месопотамия. Тези ранни мостове са били прости конструкции, направени от дървени трупи, камъни и пръст, но точно по тази причина мостовете от този период не са оцелели до наши дни.
Повечето от най-старите мостове в света, които съществуват и днес, са създадени от древните римляни. Те са били едни от най-изкусните архитекти и строители на древността. Много от тези структури все още се използват и са се превърнали в исторически забележителности.
Ето и списък с 10-те най-стари моста в света:
10. Мостът Карамагара (Кападокия, Турция)
Мостът Карамагара е построен между 5-и и 6-и век след Новата ера в епохата на Византийската империя. Мостът се състои от една заострена арка и е най-ранният известен пример за съоръжение с подобна архитектура.
Мостът Карамагара е бил част от по-голям римски път, който води до град Мелитене в Източна Анадола. Мостът вече не се използва, тъй като е бил потопен след завършването на язовир Кебан през 1975 г.
9. Мостът край Лимира (Ликия, Турция)
Мостът край Лимира е сравнително непознат, но уникален каменен мост. Смята се, че е един от най-старите сегментни аркови мостове в света. Той се намира близо до древния град Лимира и е най-голямата строителна конструкция от древността в региона.
Начинът, по който са построени арките на моста, му придава необичайно плосък профил, който е уникален в римското инженерство по онова време. По тази причина е трудно да се датира периода на неговото изграждане, но се предполага, че е някъде през 3-и век след Новата ера. Освен това научни изследвания за моста са много малко, а в древните исторически източници липсва информация за него.
8. Мостът Банд-е Кайсар (Шущар, Иран)
Банд-е Кайсар, известен и като Моста на Валериан, е римски каменен арков мост, построен на територията на днешен Шущар в Иран. По времето, когато е изграден (около 260 – 270 г. следн.е.) той е бил комбиниран с бент, което го прави първото подобно съоръжение в региона. Името му може да се преведе и като Бентът на Цезара.
Според персийската история Банд-е Кайсар е кръстен на римския император Валериан, който е пленен с цялата си армия от сасанидския владетел Шапур I. Язовирният мост е използван до края на 19-и век и днес е част от по-голям обект, включен в световното културно наследство на ЮНЕСКО.
7. Мостът Джендере (Адъяман, Турция)
Мостът Джендере, известен също и като Моста на Септимий Север, е римски мост, датиращ от късния период на Римската империя. Намира се близо до древния град Арсамея в Югоизточна Турция. Вероятно на същото място преди него е съществувал по-стар мост, а настоящата конструкция е изградена около 200 г. след н.е.
Предполага се, че мостът е построен от легионите на римска армия, за да могат да започнат война с Партия. По-късно на моста са добавени и четири колони в коринтски стил в чест на римския император Луций Септимий Север (193–211), втората му съпруга Юлия Домна и техните синове Каракала и Публий Септимий Гета.
Мостът Джендере е част от един от най-важните национални паркове в Турция, който е включен в световното културно наследство на ЮНЕСКО.
6. Мостът Понте Сант’ Анджело (Рим, Италия)
Понте Сант’Анджело е един от най-известните римски мостове в света. Изграждането му е поръчано от римския император Адриан, за да свърже центъра на града с новопостроения мавзолей, който сега е известен като замъка Сант'Анджело, преминавайки през река Тибър. В миналото мостът се е наричал Понс Елиус, което означава Мостът на Адриан.
Съвременният вид на Понте Сант’Анджело е проектиран от известния италиански скулптор и архитект Джан Лоренцо Бернини. Днес мостът се използва единствено от пешеходци и осигурява живописна гледка към река Тибър и замъка Сант’Анджело.
5. Мостът Алкантара (Алкантара, Испания)
Мостът Алкантара е друг имперски римски мост, който е оцелял до наши дни. Каменният арков мост е построен над река Тежу по заповед на римския император Траян, издадена през 98 г. н.е. Строителството на моста Алкантара започва през 104 г. и завършва две години по-късно.
Въпреки че в момента мостът е в добро състояние, той е ремонтиран и реновиран няколко пъти. По-голямата част от щетите по неговата конструкция са нанесени от войните, а не от природните стихии. Основните му стълбове са напълно ремонтирани през 1969 година.
4. Фабрициев мост (Рим, Италия)
Фабрициевият мост (Pons Fabricius), известен и като Моста на четирите глави е най-старият римски мост, запазен в първоначалното си състояние. Той е построен е през 62 г. преди Новата ера и преминава над река Тибър. Мостът е дълъг 62 метра и е широк 5,5 метра.
Според римския държавник и историк Дио Касий Фабрициевият мост е построен, за да замени предишния дървен мост, който е изгорял. Мостът е кръстен на Луций Фабриций, който е бил уредник на пътищата по това време. Въпреки своята възраст, мостът е останал напълно непокътнат, откакто е издигнат преди повече от две хилядолетия. През цялото това време той е бил в непрекъсната употреба.
3. Мостът на река Мелес (Измир, Турция)
Въпреки че има няколко моста, които са много по-стари, според Книгата на рекордите на Гинес мостът над река Мелес (обикновено наричан Моста на керваните) е най-старият мост в света, който все още се използва. Древното сводесто съоръжение от каменна плоча е построено някъде около 850 г. пр. н. е. в Измир, Турция. Той е служел и като контролиран входен пункт в града.
Река Мелес е известна с това, че е родното място на легендарния древногръцки писател Омир. Реката и Мостът на керваните заемат централно място в творчеството на Омир.
2. Стъпалата на Тар (Съмърсет, Великобритания)
Стъпалата Тар са древен клаперен мост. Съоръженията от този тип се срещат най-вече в блатата на Девън в Англия. Стъпалата на Тар са разположени в река Барл в Националния парк Ексмур в Съмърсет. Никой не знае със сигурност на колко години е моста, но според повечето експерти той е построен не по-късно от 1000 г. пр.н.е.
Стъпалата на Тар се състоят от 17 каменни плочи, като общата дължина на съоръжението е около 55 метра. Според местната легенда, стъпалата на Тар са построени от дявола, за да може да си прави слънчеви бани върху камъните. През няколко години съоръжението претърпя известни щети заради наводнения, но беше възстановено.
1. Мостът Аркадико (Арголис, Гърция)
Мостът Аркадико, известен още като моста Казарма, се смята за най-старият съществуващ мост в света. Това е арков мост и един от най-старите от този тип, който все още се използва от местното население. В микенската епоха от 1600 до 1100 г. пр. н. е. мостът Аркадико е служил като магистрала между градовете Тиринс и Епидавър.
Мостът е построен в периода между 1300 и 1190 г. пр. н. е. и е бил част от по-голяма пътна артерия в района. Близо до Аркадико има три други моста с подобна аркова структура, които са на приблизително същата възраст.